[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Źródłem kryzysu w Niemczech są sprawy wewnętrzne i zagrożenie dla rządu ze strony AfD

Źródłem kryzysu, który ma miejsce w Niemczech, są sprawy wewnętrzne i zagrożenie dla koalicji rządowej ze strony Alternatywy dla Niemiec – mówił w poniedziałkowej audycji „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prezes Prawicy Rzeczypospolitej dr Krzysztof Kawęcki.

​Horst Seehofer zapowiedział w niedzielę, że rezygnuje z funkcji ministra spraw wewnętrznych Niemiec oraz z funkcji lidera tworzącej koalicję rządzącą bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). W poniedziałek poinformowano, że ta decyzja jest zawieszona, jednak nie znaczy to, że nie będzie przez niego podtrzymana. [czytaj więcej]

– Warto przypomnieć, że po wyborach do Bundestagu we wrześniu ubiegłego roku Niemcy przez 6 miesięcy zmagały się z utworzeniem rządu. Wreszcie powstała koalicja CDU/CSU i SPD, czyli chadecko- socjaldemokratyczna, ale ten wynik, który wówczas te partie osiągnęły, to było czerwone światło dla niemieckiej klasy politycznej. 33 proc. dla Unii Chrześcijańsko-Społecznej to był najgorszy wynik w powojennej historii. Podobnie najgorszy wynik uzyskała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec – niewiele ponad 20 proc. Te słabe wyniki były konsekwencją przede wszystkim takiej proimigracyjnej, zupełnie nieliczącej się z odczuciami Niemców polityki prowadzonej przez te partie – zaznaczył politolog.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż „polityka proimigracyjna Angeli Merkel (…) była sprzeczna zarówno z unijnymi rozwiązaniami prawnymi, jak także z wewnętrznymi rozwiązaniami prawnymi Niemiec”.

– Te wyniki przyniosły sukces prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec i dlatego sądzę, że w tym kontekście również należy patrzeć na zapowiedzi lidera CSU, Unii Chrześcijańsko-Społecznej, jednocześnie szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Horsta Seehofera, który zapowiedział złożenie rezygnacji zarówno z funkcji przewodniczącego partii, jak i ministra spraw wewnętrznych. Można mówić, że te różnice między CSU a CDU w zakresie polityki imigracyjnej pojawiają się. Natomiast ja tak naprawdę nie dostrzegam większych różnic mimo wszystko – podkreślił polityk.

W ocenie gościa Radia Maryja poglądy Horsta Seehofera i kanclerz Angeli Merkel są bardzo podobne.

– Owszem, Seehofer żąda zakazu wjazdu do Niemiec dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju Unii Europejskiej lub nie posiadają np. dokumentów – i wtedy właśnie, jego zdaniem, powinien być zakaz wjazdu dla tych imigrantów, oczywiście w porozumieniu z innymi krajami członkowskimi UE. Natomiast te poglądy Angeli Merkel w zasadzie można powiedzieć są bardzo proimigracyjne, ale też niewiele tak naprawdę się różnią – wskazał.

Dr Krzysztof Kawęcki akcentował, że źródłem kryzysu w Niemczech są sprawy wewnętrzne oraz „zagrożenie dla koalicji rządowej ze strony wspomnianej Alternatywy dla Niemiec”.

– Źródłem tego kryzysu, który ma miejsce, są jednak bardziej sprawy wewnętrzne, bardziej zagrożenie dla koalicji rządowej ze strony wspomnianej Alternatywy dla Niemiec. Otóż z ostatniego sondażu sprzed 4 miesięcy wynika, że CDU/CSU utrzymuje poparcie na poziomie 32 proc., ale na drugim miejscu – po raz pierwszy – znalazła się prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec z poparciem 16 proc., wyprzedza już Socjaldemokratów. A zatem to łączne poparcie dla CDU/CSU i SPD sięgające ponad 45 proc., nie daje koalicjantom większości pozwalającej na utworzenie rządu – powiedział polityk.

Gość audycji „Aktualności dnia” wyszczególnił, iż „jeśli Horst Seehofer poda się do dymisji – co jest bardzo możliwe – to jest jeszcze pytanie: czy CSU wystąpi z tej koalicji”?

– Dlatego że w powojennej historii Republiki Federalnej Niemiec CSU/CDU zawsze trwała i myślę, że tutaj jest próba zmiany pewnych akcentów w zakresie polityki migracyjnej. Tak naprawdę tutaj nie chodzi o jakąś radykalną zmianę w tym zakresie, a przede wszystkim chodzi o to, żeby uwiarygadniać koalicję rządową – przede wszystkim CSU – która występuje jako partia rzekomo zdroworozsądkowa w zakresie imigracji; żeby ratować po prostu wizerunek rządu – stwierdził historyk.

– Mamy do czynienia z kryzysem polityki niemieckiej i ten kryzys będzie się pogłębiał, o ile rzeczywiście nie nastąpi jakaś zmiana w tym zakresie. W zakresie polityki imigracyjnej – podsumował politolog.

Całą rozmowę z prezesem Prawicy RP dr. Krzysztofem Kawęckim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj