fot. PAP/EPA

Niemcy: kolejne rozmowy ws. utworzenia rządu

Minęły już ponad 3 miesiące od wyborów parlamentarnych, a Niemcy nadal nie utworzyły nowego rządu. Właśnie rozpoczęła się kolejna tura rozmów w sprawie ewentualnej koalicji chadeckich partii CDU i CSU oraz socjaldemokratycznej SPD.

W Berlinie trwa kolejne spotkanie przywódców partii chadeckich CDU/CSU oraz socjaldemokratycznej SPD. Rozmowy dotyczą zawiązania koalicji oraz utworzenia nowego rządu.

– Bez względu na to, jak będzie wyglądał ten rząd, musi być zorganizowany i na takim poziomie, który będzie odpowiadał wymogom nowych czasów. Chcemy wprowadzić w Niemczech jak najwięcej czerwonej polityki –  powiedział przewodniczący socjaldemokratów Martin Schulz.

Lider chadeckiej CSU Horst Zihofer nie godzi się na stawianie jakichkolwiek warunków.

– Chcemy, żeby było jasne, za czym się opowiadamy. Nie możemy wchodzić w rozmowy z ustalonymi warunkami. Musimy usiąść i przedyskutować wszystkie problemy – podkreślił przewodniczący CSU.

Głównym powodem dotychczasowego braku porozumienia jest polityka migracyjna. CSU chce zaostrzenia przepisów azylowych, z kolei SPD jest temu przeciwna. Jak będzie tym razem? To się okaże do końca przyszłego tygodnia. To właśnie wtedy ma zakończyć się pierwsza tura rozmów – wskazała przewodnicząca CDU Angela Merkel.

– Myślę, że możemy odnieść sukces. Zamierzamy pracować szybko, intensywnie, mając na uwadze oczekiwania naszych obywateli – mówiła kanclerz Niemiec.

Niewykluczone, że socjaldemokraci ostatecznie będą wspierać mniejszościowy rząd Angeli Merkel albo zaproponują przedterminowe wybory. Od ostatnich minęły już ponad trzy miesiące. Od tego czasu Niemcy nie są w stanie utworzyć nowego rządu. Zdaniem ekspertów, powstanie on najwcześniej w marcu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj