fot.twitter.com

M. Wójcik: Powstaje polsko-niemiecka grupa robocza dot. problemu odbieranych dzieci

Powstaje grupa robocza polsko-niemiecka dot. problemu odbieranych dzieci. Taka propozycja padła ze strony Niemców – powiedział w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Jak podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości na antenie TVP Info, podczas rozmów z przedstawicielami niemieckiego rządu sygnalizował, że należy doprowadzić do porozumienia między krajami, żeby w takich sytuacjach chronić dobro dziecka.

„Powstaje grupa robocza polsko-niemiecka. Taka propozycja padła ze strony Niemców, zresztą tutaj jest także duże zaangażowanie ambasadora Niemiec w Polsce (Rolfa Nikela – PAP)” – podkreślił Michał Wójcik.

Jedna z głośnych spraw, jakie miały ostatnio miejsce, dotyczy kilkumiesięcznej Marceliny, córki Polaków z Hamburga, która w połowie października ubiegłego roku została zabrana rodzicom przez niemiecki Urząd do spraw Młodzieży Jugendamt. Dziewczynka ma wrócić do rodziców po spełnieniu warunków ugody zawartej przed sądem. Interwencję w tej sprawie podjęło polskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

„Polskich obywateli mieszka w Niemczech dzisiaj ponad 800 tys. Takie sprawy były, są i będą. Ważne natomiast, żeby zawsze chronić dobro dziecka, a dobro dziecka to bycie przy rodzicach” – zaznaczył wiceminister resortu sprawiedliwości.

W jego ocenie, obecnie istnieje „potężna luka” w prawie wspólnotowym, które nie reguluje przypadków odebrania dzieci i umieszczenia ich w rodzinie zastępczej.

„Każde państwo we własnym zakresie, na postawie przepisów krajowych, decyduje o tym, gdzie to dziecko może być umieszczone. Jest postępowanie sądowe i dziecko trzeba umieścić w rodzinie zastępczej. Niestety brak uregulowań unijnych powoduje, że te dzieci są umieszczane, np. w Niemczech w rodzinach niemieckich, czasami w rodzinach tureckich, a my mówimy: najważniejsza jest tożsamość dziecka” – zaznaczył Michał Wójcik i dodał, że tożsamość to język, kultura i religia, więc polskie dziecko musi być umieszone w rodzinie, gdzie mówi się po polsku.

Wiceminister zauważył, że w nawet w ONZ-owskiej konwencji praw dziecka znajduje się przepis, mówiący, iż w takich sytuacjach musi być „utrzymana” tożsamość dziecka, natomiast prawo unijne nie ma takiej regulacji. Dlatego Polska przedstawiła propozycję zmiany rozporządzenia Bruksela II bis, gdzie postuluje, żeby w takich przypadkach tożsamość dziecka była utrzymana.

„W tej chwili prowadzimy wielką batalię dyplomatyczną w Unii Europejskiej w tym zakresie. Miałem okazję być w Berlinie w tej sprawie, w Londynie (…), w Belgii, w Brukseli w Komisji Europejskiej. Chcę powiedzieć, że wszystko wygląda dosyć dobrze” – powiedział Michał Wójcik.

Polityk zaznaczył, że jeszcze w styczniu w Sofii odbędzie się rada ministrów sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podczas spotkania ma zostać przedstawiona propozycja zmiany regulacji. Obecnie na stole leżą trzy takie propozycje: polska, słowacka i węgierska.

„Zaproponowałem, żebyśmy jako Grupa Wyszehradzka wyszli z jedną propozycją. Jutro (w poniedziałek) zadecyduje się w Brukseli, czy będzie rzeczywiście jedna propozycja Grupy Wyszehradzkiej w tej sprawie. Jeżeli tak by się stało, dojdzie do absolutnej reformy w tym zakresie w Unii Europejskiej. I to będzie wielki sukces Polski, wielki sukces Grupy Wyszehradzkiej” – ocenił wiceminister.

W przyszłym tygodniu w Sejmie odbędzie się drugie czytanie przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy mającej na celu zreformowanie postępowania z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej. Według resortu, projekt daje również instrumenty prawne „niezbędne do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka”.

PAP/RIRM

drukuj