fot.twitter.com

M. Wójcik: Konsul Sławomir Kowalski nie zasłużył sobie na uznanie go persona non grata

Władze norweskie użyły drastycznego, najdalej idącego środka wobec dyplomaty. Konsul Sławomir Kowalski nie zasłużył sobie na to – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Wczoraj MSZ Norwegii poinformowało, że konsul RP został uznany za persona non grata, co uniemożliwia mu wykonywanie funkcji. Konsul Sławomir Kowalski ma tydzień na opuszczenie tego kraju.

Polski MSZ ocenił tę decyzję jako nieuzasadnioną i przekazano ambasadorowi Norwegii w Warszawie notę o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce.

Władze norweskie popełniły błąd – wskazał wiceminister Michał Wójcik. Zaznaczył, że konsul Sławomir Kowalski ma wielki wkład w budowanie dobrych relacji polsko–norweskich i nieocenioną pomoc naszym obywatelom. Wiele spraw jest w toku.

– Władze norweskie popełniły błąd. To był człowiek, który bardzo się przyczynił do dobrych relacji polsko-norweskich. Mam nadzieję, że one nadal takie pozostaną. Natomiast z całą pewnością to jest bardzo drastyczny środek, najdalej idący, który jest przewidziany w stosunku do dyplomaty – uznanie kogoś za persona non grata, przewidzianie jakiegoś terminu, w którym ma opuścić terytorium. Myślę, że pan konsul Sławomir Kowalski sobie na to nie zasłużył, dlatego że mam okazję go znać od 3 lat, współpracuję z nim przy takich bardzo trudnych sprawach, gdzie w tle pojawiają się dzieci, które rzeczywiście czasami są odbierane, umieszczane w różnych ośrodkach. Pan konsul zawsze angażował się w te sprawy. Nawet w nocy nieraz się zdarzyło, że podejmował czynności tylko po to, żeby pomagać naszym rodakom – mówił wiceminister Michał Wójcik.

Władze Norwegii uznały polskiego konsula za persona non grata i zdecydowały o wydaleniu z kraju z powodu zachowania rzekomo niegodnego z rolą i statusem dyplomaty.

Sławomir Kowalski jest znany z walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet. Polski rząd chciał, by konsul pozostał na stanowisku do końca kadencji upływającej w czerwcu bieżącego roku.

RIRM

drukuj