fot. PAP/Jacek Turczyk

J. Kaczyński: Państwa narodowe powinny mieć więcej suwerenności

Europa powinna być supermocarstwem, a państwa narodowe powinny mieć więcej suwerenności wewnętrznej, którą się dziś ogranicza – zaznaczył na łamach dzisiejszego wydania dziennika „Rzeczpospolita” prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Lider PiS-u wskazał, że jeżeli nie dojdzie do reformy Unii, to kolejne kraje np. Francja, mogą się zdecydować na podobny krok jak Wielka Brytania.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że Polska musi wyjść z inicjatywą i przedstawić drogę przemian. Należy utrzymać Europę państw narodowych, ale ściśle ze sobą współpracujących, najlepiej tworzących konfederacje – dodał Jarosław Kaczyński.

Poseł PiS-u Jacek Sasin zwraca uwagę, że droga, którą proponuje Jarosław Kaczyński, daje szanse na zachowanie Unii Europejskiej.

Unia Europejska stoi dzisiaj na rozdrożu. Przed nią są dwie drogi; albo droga, którą podpowiada Martin Schultz i niemieccy socjaldemokraci, czyli szybszej integracji, co skończy się katastrofą dla Unii. Jest też druga droga, którą proponuje dziś Jarosław Kaczyński, czyli poważnych rozmów nad nową formułą UE, nad nowym traktatem europejskim, który będzie proponował powrót do źródeł Unii Europejskiej. Będzie więc konstruował tę Unię jako związek suwerennych państw prowadzących swoją niezależną wewnętrzną politykę, a umawiających się w najważniejszych sprawach, które dotyczą wszystkich przede wszystkim w obszarze gospodarczym. To jest dzisiaj ta droga, która daje jakieś szanse na zachowanie Unii Europejskiej, co więcej, daje szanse również na to, żeby zatrzymać w Unii Brytyjczyków – mówi Jacek Sasin.

Jacek Sasin dodaje, że wspólnym interesem krajów Europy środkowo wschodniej i bałkańskich jest zachowanie Unii Europejskiej w formie, która nie będzie niweczyła naszej suwerenności.

RIRM

drukuj