fot. PAP/Radek Pietruszka

„Piątka Kaczyńskiego”: Powrót komunikacji gminno-powiatowej

Politycy PiS-u chcą, by Polacy byli bardziej mobilni. W tym celu planują przywrócić komunikację publiczną na szczeblu gminno-powiatowym. Jest to jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego. Lider PiS-u Jarosław Kaczyński przedstawił program partii na sobotniej konwencji.

Teraz politycy PiS-u prezentują propozycje w regionach. Były wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński zauważył na konferencji prasowej w Gdańsku, że mniejsze miejscowości są dziś wykluczone.

Kazimierz Smoliński zwrócił uwagę, że jeszcze 10-15 lat temu Polacy pokonywali publiczną komunikacją ok. 1 mld kilometrów w ciągu roku. Dziś jest to zaledwie połowa.

– Chcemy przywrócić komunikację publiczną na szczeblu gminno-powiatowym. Samorządy dostaną na ten cel dopłaty. To jest zadanie gmin, ale widać, że gminy sobie z tym nie radzą i została ta komunikacja przejęta przez prywatne firmy. Znamy przypadki, że jakimś małym busem jedzie 20 osób i dochodzi do wypadku śmiertelnego. Chcemy, aby takich dramatów uniknąć i aby komunikacja była na dobrym poziomie, a to wymaga dopłaty, dlatego że często do tych małych miejscowości nie opłaca się komercyjnie jeździć. Teraz zakładamy, że te wszystkie programy, o których wcześniej była mowa, spowodują też większą mobilność ludzi i oni będą chcieli jeździć – mówił Kazimierz Smoliński.

Politycy PiS-u zapowiedzieli też m.in. wprowadzenie świadczenia”500 Plus” od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia oraz tzw. „trzynastkę” dla emerytów.

To jak nowe zapowiedzi PiS-u przyjmą Polacy okaże się przy urnach wyborczych. Pierwszy sprawdzian już 26 maja. Wtedy to wybierzemy naszą reprezentację do Parlamentu Europejskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl