Włochy: Ponownie otwarto część historycznego centrum Nursji

Niecałe dwa miesiące po trzęsieniu ziemi w czwartek otwarto ponownie część historycznego centrum miasteczka Nursja (Norcia) w Umbrii w środkowych Włoszech. Zostało ono poważnie zniszczone, a symbolem kataklizmu jest częściowo zburzona bazylika św. Benedykta.

Otwarty został fragment placu świętego Benedykta i główna prowadząca tam ulica. Od wstrząsu z 30 października obszar ten był całkowicie niedostępny z powodu leżących gruzów i groźby zawalenia się budynków.

Ocalała fasada bazyliki wzniesionej w XIV w. nad domem św. Benedykta została zabezpieczona zbudowanym wokół niej specjalnym rusztowaniem, nazwanym „klatką”.

To wstępny etap przygotowań do odbudowy świątyni w rodzinnym mieście św. Benedykta, współpatrona i współzałożyciela chrześcijańskiej Europy. Ma ją sfinansować UE, jak potwierdził to dwa dni wcześniej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście do władz regionu Umbria.

Dzięki zniesieniu zakazu wstępu do centrum, które dotąd było uznane za „czerwoną strefę”, otwarte zostały tam pierwsze sklepy i bary, a do miasteczka wróciło życie. Pojawiły się też świąteczne dekoracje. Na placu zapalono światła na choince.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy mieszkańcy będą mogli powrócić do domów.

Od czwartku w krypcie katedry w Sienie będzie można oglądać uratowane dzieła sztuki z bazyliki świętego Benedykta i zniszczonych kościołów w Nursji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl