Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Do końca grudnia 2019 r. przedsiębiorcy i jednostki naukowe nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Tak wynika z porozumienia podpisanego przez wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz dyrektora ESA Jana Woernera.

Oznacza to przedłużenie o 2 lata możliwości korzystania z uruchomionego specjalnie dla Polski Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas konferencji związanej z podpisaniem umowy, że jest ona bardzo ważna dla Polski. Zaznaczył przy tym, że polityka kosmiczna jest jednym z elementów Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wiemy, że przemysł kosmiczny jest w takiej szpicy, w awangardzie wszystkich przemysłów, i że każde euro zainwestowane w kosmos – można powiedzieć – powraca na Ziemię. Tak więc, mimo że niektórym wydaje się, że są to pieniądze wystrzelone w kosmos; jest dokładnie odwrotnie. My wierzymy w to, że te pieniądze zainwestowane w kosmos, szeroko rozumiany, są to pieniądze zainwestowane w najbardziej zaawansowane technologie, które później – we współpracy pomiędzy różnymi przemysłami – wracają do nas z wielokrotną korzyścią dla biznesu – tłumaczy wicepremier Mateusz Morawiecki.

ESA to organizacja umożliwiająca wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. W tej chwili w skład agencji wchodzą 22 państwa członkowskie. Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku.

Polska zadeklarowała udział w wybranych 10 programach opcjonalnych ESA, przeznaczając na ten cel około 9 mln euro rocznie. Dotychczas polskie podmioty uzyskały kontrakty na ok. 42 mln euro – kwota ta stale rośnie w miarę rozstrzygania kolejnych przetargów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl