fot. flickr.com

Przewozy Regionalne mogą wydać ok. 500 mln zł na nowe pociągi

Przewozy Regionalne spodziewają się, że na nowe pociągi i remonty tych już używanych wydadzą w 2017 roku około 500 mln zł. Spółka liczy też, że przewiezie w tym roku o 2 mln pasażerów więcej niż w roku 2016 – poinformował w czwartek dziennikarzy prezes spółki Krzysztof Mamiński.

„W tym roku na remonty i zakup nowego taboru mamy około 500 mln zł. Część przetargów jest już rozstrzygnięta, kolejnych rozstrzygnięć przetargów spodziewamy się pod koniec stycznia. Ten proces już trwa i jest realizowany. Płatności będą w tym i na początku przyszłego roku” – powiedział Mamiński.

„W ubiegłym roku udało nam się zwiększyć liczbę pasażerów o 4 mln. W tym roku chciałbym przyrostu klientów na poziomie 2 mln” – dodał prezes.

Przewozy Regionalne powstały w 2001 r. na bazie sektora Przewozów Pasażerskich PKP. W grudniu 2008 r. zostały wydzielone z Grupy PKP, a udziałowcami spółki zostały samorządy wszystkich województw.

Od 30 września 2015 r. właścicielem większości udziałów (50 proc. i jeden udział) jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Zdecydowana większość usług świadczonych przez spółkę to działalność o charakterze misji publicznej.

Przewozy Regionalne to największy w Polsce kolejowy przewoźnik pasażerski, którego udział w rynku przewozów kolejowych sięga 28 proc. Każdego dnia na tory wyjeżdża ok. 1600 pociągów spółki, którymi codziennie podróżuje ok. 220 tys. pasażerów.

PAP/RIRM

drukuj