Rolnicy zaniepokojeni spadkiem cen ziarna. Sami podejmują działania

Z obawy dalszego spadku cen ziarna, rolnicza „Solidarność” prowadzi rekonesans na rynku zbóż – informuje „Nasz Dziennik”.

Ze względu na brak rozwiązań systemowych w tym sektorze, rolnicy sami muszą monitorować rynek. Chcą – jak wskazują – w odpowiednim momencie interweniować i domagać się od rządu podjęcia działań w tym zakresie. Z informacji zebranych zostanie także przygotowane dokładna analiza.

Gospodarze zwracają uwagę, że już teraz cena ziarna jest niska. „Solidarność” rolnicza obawia się powtórki sytuacji, jaka miała miejsce na rynku wieprzowiny.

– Ciągle nam się wmawia, że jest wolny rynek, że giełdy decydują o cenach, że wszystko się kształtuje na podstawie tego, co się dzieje na rynkach światowych. Okazuje się, że to wszystko jest fikcją. Mamy tutaj przykład tej wieprzowiny – od wielu lat postulowaliśmy, że cena jest nieopłacalna, że spada w dół, że może doprowadzić to do jakiegoś krachu. Podobnie jest u nas na rynku zboża. Jeżeli spada hodowla, to wiadomo, że ceny zbóż też będą spadały. My mamy określone zapotrzebowanie na zboża w Polsce – to, co pozostawało, było zawsze skarmiane albo na pasze dla zwierząt albo szło do gorzelni. Dzisiaj gorzelnie zostały zlikwidowane, o biopaliwach nic się nie mówi – to zostało tez zawieszone, spada ilość pogłowia w Polsce, czyli tego zboża też jest coraz mniej, część zboża jest całkowicie wywożona na zachód – mówi Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Opracowanie mechanizmów chroniących rynki rolne przed spadkami cen to jeden z postulatów podnoszonych przez gospodarzy, którzy protestowali przed KPRM w Warszawie.

Na portalu www.solidarnoscri.pl można składać informacje dotyczące rynku zbóż w poszczególnym regionie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl