fot. flickr.com

Grecja nie spłaci dziś raty zadłużenia w MFW

Grecja nie spłaci dziś raty zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym – 1,6 mld euro – ale Ateny wciąż mają nadzieję na zawarcie w ostatniej chwili porozumienia z kredytodawcami w spawie pakietu pomocy – powiedział grecki minister finansów Janis Warufakis.

Dziś wygasa program pomocy międzynarodowej dla Grecji; również dziś Grecja powinna spłacić ratę zadłużenia w MFW.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi propozycję osiągnięcia w ostatniej minucie porozumienia w sprawie programu pomocowego.

Ewentualne porozumienie zakładałoby zaakceptowanie przez Grecję oferty instytucji reprezentujących pożyczkodawców z minionego piątku oraz uwzględnienie przez eurogrupę greckich potrzeb finansowych. Rząd w Atenach miałby też namawiać obywateli do głosowania na „tak” w planowanym na niedzielę referendum w sprawie warunków programu pomocowego. Według greckich mediów Cipras „rozważa” propozycję Junckera.

Według przedstawicieli greckiego rządu Cipras rozmawiał we wtorek przez telefon z Junckerem oraz z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim.

PAP/RIRM

drukuj