fot. PAP/Leszek Szymański

PO pracuje nad stanowiskiem w sprawie tzw. aborcji. Pada propozycja zabijania nienarodzonych dzieci na życzenie

W tym tygodniu Platforma Obywatelska ma przedstawić stanowisko w sprawie tzw. aborcji. Z ust polityków formacji pada propozycja nie tylko powrotu do eugeniki, ale też wprowadzenia czwartej przesłanki, która tak naprawdę jest tzw. aborcją na życzenie. Propozycja jest sprzeczna z obowiązującą konstytucją.

Platforma nie ma jednego stanowiska w sprawie tzw. aborcji.

– Stanowisko Platformy Obywatelskiej jest wypracowywane przez zespół pod kierownictwem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – oznajmił Borys Budka, przewodniczący PO.

To stanowisko ma być znane w tym tygodniu. Ale już teraz od polityków PO wyszła propozycja, by wrócić do tzw. przesłanki eugenicznej, a także zgłosić nową – czwartą przesłankę. Oznaczałoby to ograniczenie ochrony życia w porównaniu także ze stanem, jaki obowiązywał przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

– Chodzi nam o to, żeby to była samodzielna decyzja kobiety. Żeby decydując się na to, kobieta wiedziała, na co się decyduje, żeby porozmawiała ze swoim lekarzem oraz z innym lekarzem – tłumaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.

Dyskusja wewnątrz PO nad czwartą przesłanką jeszcze się toczy. Małgorzata Kidawa-Błońska chce, by kobieta decyzję o tym, czy zabić, czy nie zabić jeszcze nienarodzonego dziecka, podejmowała po konsultacji z psychologiem.

– Propozycja Platformy Obywatelskiej jest de facto aborcją na życzenie. Zastrzeżenia, które są formułowane, mają tylko charakter dekoracyjny – zauważył Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Propozycja Platformy idzie w poprzek całej wieloletniej linii orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Idzie w poprzek obowiązującej konstytucji, co – jak podkreślił poseł Bartłomiej Wróblewski – tylko pokazuje, że PO traktuje ustawę zasadniczą wyłącznie instrumentalnie.

– Zgodnie z polską konstytucją, życie ludzkie jest chronione. Względy społeczne nie mogą uzasadniać możliwości przerywania ciąży. Dlatego, że prawo do życia i godność człowieka, także dziecka nienarodzonego, są silniejsze niż wolność matki – podkreślał Bartłomiej Wróblewski.

Za zabijaniem nienarodzonych dzieci na życzenie są koalicjanci PO: Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.

TV Trwam News

drukuj