Kaja Godek: Ochrona życia jest potrzebna niezależnie od programów socjalnych

Ochrona życia jest potrzebna niezależnie od programów socjalnych – uważa Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”.

W myśl projektu rodzice, którym urodzi się chore dziecko, otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Wsparcie będzie polegało również na zapewnieniu odpowiednich świadczeń szczególnie dla dzieci ciężko chorych.

Ponadto chore dzieci będą miały prawo do refundowanych wyrobów medycznych. Opiekunowie będą mogli skorzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej.

– Należy pochwalić dostrzeżenie potrzeb rodzin, natomiast jest pytanie o to, kiedy zostaną zauważone potrzeby dziecka, które ma się urodzić, a jest poczęte z gwałtu, jest niepełnosprawne albo jego matka ciężko choruje. Dzisiaj takie dziecko nie ma prawa do życia. Obecnie, jeżeli takie dziecko przeżyje, to dlatego, że jakoś udało mu się uniknąć zabicia. To jest dyskryminacja i nierówne traktowanie, z którym należy skończyć – zaznaczyła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że to pierwszy ważny krok do przygotowania kompleksowego programu wsparcia dla kobiet w tzw. trudnych ciążach i ich rodzin.

Docelowy projekt ma zostać przyjęty do końca roku. Powstanie programu „Za życiem” premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października. Sejm odrzucił wówczas obywatelski projekt ustawy zakazujący zabijania dzieci nienarodzonych i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się tzw.  aborcji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl