Narodowy Dzień Życia – czy rząd PiS weźmie odpowiedzialność za ochronę ludzkiego życia?

„Niepodległa, Rodzina” – pod takim hasłem w Polsce obchodzimy dziś Narodowy Dzień Życia. Obrońcy życia podkreślają, że powinien on być okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla ludzkiego życia.  

To dzień refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia – czytamy w uchwale Sejmu z 2004 roku.

– To przede wszystkim dzień modlitwy, apostolstwa i takiej refleksji: refleksji nad świętością życia, nad darem życia, nad wielkością tego daru – mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka dr inż. Antoni Zięba.

Choć każde życie jest darem, nie każdemu daje się szansę, by żyć – przypomina Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

– To, co można zrobić, to nie tylko świętować i cieszyć się własnym życiem, ale też pamiętać o tych najmniejszych, których powinniśmy bronić, kontaktować się z posłami, zwłaszcza z posłami z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – wskazuje Kaja Godek.

To właśnie od posłów tej komisji zależy przyszłość obywatelskiej inicjatywy „Zatrzymaj aborcję”, pod którą podpisało się ponad 800 tys. Polaków.

– Przedłużają się prace nad tą inicjatywą, przedłużają się tak naprawdę przez działania polityczne, bo technicznie uchwalenie tej ustawy jest możliwe w bardzo krótkim czasie – podkreśla Kaja Godek.

To już trzeci projekt w obronie życia, jaki trafił do Sejmu, odkąd większość ma Prawo i Sprawiedliwość.

 – My, obrońcy życia, czujemy się już może jeszcze nie rozczarowani, ale na granicy rozczarowania, zawiedzeni – zaznacza dr inż. Antoni Zięba

W trakcie kampanii wyborczej posłowie PiS-u wielokrotnie przekonywali, że są za życiem. Nie inaczej jest dziś. 21 marca obchodzony był Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia odwołano posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – przypomina Ewa Rejman i dodaje, że Narodowy Dzień Życia to okazja do czynu.

– Pytanie jest, jak my ten dzień wykorzystamy? Czy wykorzystamy go jedynie do szumnych deklaracji, czy rzeczywiście coś zostanie zrobione? – zastanawia się Ewa Rejman.

Nie wystarczy bronić życia, trzeba bronić życia mądrze – te słowa św. Jana Pawła II przypomina dr inż. Antoni Zięba.

– Czy my mamy aktualne, nowoczesne argumenty za życiem? Jak z tymi argumentami idziemy do naszego społeczeństwa, jak je propagujemy? Wiemy, że atak sił wrogich życiu jest potężny – tłumaczy dr inż. Antoni Zięba.

Dyskusja wokół życia nie może zatrzymać się tylko na sprzeciwie wobec tzw. aborcji. Obejmuje też podkreślanie wartości życia. Temu służy nie tylko duchowa adopcja dziecka poczętego, ale też adopcja tych dzieci, które urodzone, zostały porzucone.

– To jest spotkanie dwóch stron, które wzajemnie się potrzebują: dziecka, które potrzebuje rodziców, które zostało opuszczone i pozostawione zwykle przez biologiczną matkę i małżonków, bądź także rodziców, którzy potrzebują zrealizować powołanie do bycia rodzicami – wskazuje ks. dr hab. Mirosław Brzeziński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dlatego do celów Narodowego Dnia Życia należy też propagowanie odpowiedzialności za rodzinę i zachęcanie do życia w rodzinach wielodzietnych.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl