fot. PAP/Darek Delmanowicz

PiS chce przesunięcia terminu wyborów samorządowych

Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje przesunięcie przyszłorocznych wyborów samorządowych o pół roku. Wkrótce do Sejmu trafi projekt ustawy w tej sprawie.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonuje, że niewykonalne jest przeprowadzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych w jednym terminie.

– Niektórzy chcieli przesunąć o rok, pan prezydent uznał, że o pół roku, jego podpis jest tutaj konieczny, więc to zdecydowało – zaznaczył lider partii rządzącej.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że PiS zgłosił projekt ustawy w sprawie przedłużenia kadencji władz samorządowych co najmniej o pół roku.

– Kumulacja wyborów (…) może rodzić różnego rodzaju komplikacje operacyjne, komplikacje techniczne i na to wskazuje nam Krajowe Biuro Wyborcze, Państwowa Komisja Wyborcza – zwrócił uwagę szef rządu.

Liberalno-lewicowa opozycja krytykuje propozycje obozu rządzącego dotyczącą przesunięcia wyborów samorządowych. W przeszłości dochodziło już jednak do takich sytuacji – przypomniał poseł Bogusław Sonik z PO.

– Wybory samorządowe były już kiedyś przedłużane, bodajże w 1998 r., kiedy powstały sejmiki, więc nie dramatyzowałbym w tej kwestii – stwierdził.

Wygrana w wyborach parlamentarnych może jednak zdeterminować wynik wyborów samorządowych – zauważył politolog Piotr Siekański.

– Po jednym zwycięstwie łatwiej odnieść kolejne – wskazał ekspert.

Tymczasem lider Prawa i Sprawiedliwości wzywa członków partii do stworzenia Ruchu Kontroli Wyborów.

– Musimy doprowadzić, by w każdym okręgu był wystarczający oddział ludzi, który będzie obsadzał wszystkie obwodowe komisje wyborcze – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Partia rządząca chce też znowelizować przepisy dotyczące kontroli wyborów, aby uniemożliwić fałszerstwa.

Wybory już wcześniej zostały przełożone przez skrócenie za rządów Zjednoczonej Prawicy kadencji władz samorządowych z pięciu do czterech lat. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl