fot. PAP/Paweł Supernak

Projekt budżetu na 2022 r. Deficyt niższy niż 3 proc. PKB

Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB, co pokazuje, że rozpoczynamy konsolidację finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych – powiedział w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński. W ten sposób nawiązał do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zakłada, że dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki 512,4 mld zł. Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. Rząd przewiduje, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w przyszłym roku ok. 2,8 proc. PKB.

– Nasz deficyt – ten najpełniejszy, obejmujący wszystkie wydatki, stosowany przez Komisję Europejską – będzie niższy niż 3 proc. To pokazuje, że rozpoczynamy konsolidację finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych – zaznaczył minister finansów.

Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2022 r. wyniesie 5922 zł.

– Szacujemy, że sytuacja na rynku pracy powinna być jeszcze lepsza. Zakładamy, że wyhamowanie dynamiki przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2021 roku było tylko przejściowym zjawiskiem związanym z pandemią – mówił Tadeusz Kościński.

Kontynuowane mają być kluczowe działania rządu w zakresie społ. gospodarczym.

– Zapewniamy środki na kluczowe programy społeczne, jak np. Rodzina 500 Plus, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – wskazał szef resortu finansów.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk mówi, że przyszłoroczny budżet jest realizowany w warunkach trudnych, a jednocześnie rozwojowych.

– Mam nadzieję, że te trudności są już przeszłością, ale jednak pandemia COVID-19 odcisnęła ogromne piętno na gospodarce europejskiej, w tym również na gospodarce polskiej, choć dzięki bardzo mądrej polityce gospodarczej rządu premiera Mateusza Morawieckiego, dzięki bardzo skutecznej pomocy przedsiębiorcom, pomocy w ratowaniu miejsc pracy, można powiedzieć, że przeszliśmy ten kryzys niemalże suchą nogą – zwrócił uwagę polityk.

Henryk Kowalczyk zapowiedział, że PiS poprze projekt budżetu na 2022 r.

TV Trwam News

drukuj