Szef KE Jean-Claude Juncker spotka się dziś z premierem Mateuszem Morawieckim 

Jeszcze dziś szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim. Kolejne rozmowy planowane są w najbliższych tygodniach. Rozmowy będą dotyczyć postępów dot. sprawy praworządności w Polsce. Mają one związek z uruchomioną przez KE procedurą z art. 7 traktatu UE wobec Polski.

Do dzisiejszego spotkania ma dojść w kuluarach szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

Jean-Claude Juncker wyraził przekonanie, że ludzie w Polsce zaczynają rozumieć, że to nie jest konflikt pomiędzy Komisją a polskim narodem. To jest konflikt pomiędzy KE a polskim rządem. Rozwiążemy problem – oświadczył.

Szef Komisji Europejskiej odniósł się też do pomysłu powiązania dostępu do funduszy z UE z przestrzeganiem praworządności. Powiedział, że taka ewentualność nie dotyczy jedynie Polski.

„To bardziej ogólny problem z praworządnością, solidarnością. To musi być przedyskutowane w sposób, który będzie pozbawiony dramatyzmu” – zaznaczył Jean-Claude Juncker.

Europoseł Ryszard Legutko podkreślił, że takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z zapisami traktatu Unii Europejskiej.

– Nie ma w traktacie niczego takiego, co by dawało Komisji jakiekolwiek narzędzia do łączenia funduszy z kwestiami politycznymi. Można je łączyć z kwestiami ekonomicznymi, sposób gospodarowania tymi funduszami, przejrzystość itd. – wskazał Ryszard Legutko.

Wczoraj europosłowie z komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego nie zgodzili się na uzależnienie wypłaty funduszy z UE od praworządnością. W przyjętym stanowisku opowiedzieli się także za zwiększeniem składek do unijnego budżetu po 2020 r. Chodzi o to, by po Brexicie utrzymany został obecny poziom polityki spójności i rolnictwa [czytaj więcej]

Rezolucją w tej sprawie cały Parlament ma się zająć w przyszłym miesiącu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl