M. Gróbarczyk: Światowe Dni Morza będą okazją dla rozwoju polskiej gospodarki morskiej

Światowe Dni Morza, które zostaną zorganizowane w Szczecinie w dniach 13-15 czerwca, będą szansą do zaprezentowania polskiej gospodarki morskiej – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Po raz pierwszy Światowe Dni Morza zostaną zorganizowane w państwie Europy Środkowo-Wschodniej, a także kraju położonym nad Bałtykiem.

Temat przewodni tegorocznych obchodów brzmi: „Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”. W spotkaniu udział mają wziąć m. in. Sekretarz Generalny oraz przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Morskiej, ministrowie ds. morskich z całego świata, a także biznesmeni, akademicy oraz eksperci.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreśla, że nie bez powodu to Szczecin będzie gospodarzem tegorocznych Światowych Dni Morza.

Dlatego Szczecin, gdyż jest to miasto, szczególnie zapomniane przez wszystkich w zakresie gospodarki morskiej. To jest doskonała okazja do zaprezentowania całej naszej gospodarki rozbudowującej i odbudowującej się. Przede wszystkim do wskazania atrakcyjności tej branży w zakresie, nie tylko przemysłu stoczniowego, ale również rozwoju portów, czy innych powiązanych branż, właśnie w gospodarką morską – wskazuje szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, dodając, że Światowe Dni Morza, to świetna okazja do zabiegania o interesy Polski.

Przede wszystkim rozwój naszych portów, to jest kluczowy element. Przesuwające się ładunki, coraz bardziej w naszą stronę, i co rocznie pokonywane rekordy w przeładunkach portów wręcz nakazują tworzyć taką ofertę. Wiązać się z kolejnymi portami, żeby tworzyć coraz więcej możliwości do przeładunku, a przede wszystkim do wzrostu i rozwoju tych portów – akcentuje minister.

Światowe Dni Morza to nie tylko panele tematyczne i debaty ekspertów, ale też szeroka oferta rozrywkowo-kulturalna. Podczas wydarzenie zaplanowano m. in. targi morskie, piknik z produktami regionalnymi oraz pokazy multimedialne.

Światowe Dni Morza w Szczecinie wpisują się w 70. rocznicę powstania Międzynarodowej Organizacji Morskiej

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj