Premier: Przeznaczymy wiele miliardów złotych więcej na naukę i służbę zdrowia

Rząd podjął trudną decyzję, żeby w czasie, gdy „budżetowa kołderka jest trochę za krótka”, przeznaczyć „wiele miliardów złotych więcej” na naukę i służbę zdrowia – powiedział dziś w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

„Podjęliśmy decyzję – też trudną, żeby w czasie, kiedy zawsze, jak ta >>budżetowa kołderka<< jest trochę za krótka, żeby (…) dokonać dodatkowego wysiłku i przeznaczyć wiele miliardów złotych więcej: na naukę z jednej strony, z drugiej właśnie na służbę zdrowia” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji roku akademickiego w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Przypomniał, że 3-4 lata temu na medycznych studiach stacjonarnych kształciło się w Polsce 3 tys. studentów. Teraz jest to 4700 osób.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że za 10-20 lat Polska będzie miała dzięki temu „dobrze wykształconych, służących całemu społeczeństwu lekarzy”. Dodał, że zwiększane są nabory na studia na kierunkach pielęgniarskich; tworzone są tam również „nowe perspektywy”.

Premier przypomniał, że w październiku wchodzi w życie nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Konstytucja dla Nauki. Stwierdził, że jest ona „zachętą do wspólnego wysiłku” nauki oraz sfery przedsiębiorczości, biznesu, gospodarki. [czytaj więcej]

Według premiera dzisiaj o sukcesie gospodarki decyduje „wartość dodana, własność intelektualna”, która wiąże się z osiągnięciami techniki, nauki, z osiągnięciami technologii.

„Dzisiaj, w przeciwieństwie do jeszcze 50 lat temu, o sukcesie nie tak bardzo świadczy własność fabryk czy samych maszyn czy ziemi – jak to było kiedyś – ale w dużym stopniu: platformy komunikacyjne, sieci, oczywiście własność intelektualna. Ona stanowi wielowiekowe dziedzictwo nauki, wielu uczelni, w tym również oczywiście wielu wielkich uczonych i uczelni polskich” – wskazał premier.

PAP/RIRM

drukuj