Fiasko referendum w Macedonii

Ponad dziewięćdziesiąt procent głosujących w referendum Macedończyków opowiedziało się za zmianą nazwy kraju. Od lat trwa o to spór między Macedonią a Grecją. Mimo tak zdecydowanego stanowiska głosujących w tej sprawie, nazwa państwa prawdopodobnie pozostanie taka sama. Wszystko przez niską frekwencję.

Macedonia – to nazwa jednego z regionów Grecji, ale także nazwa jednego z państw, które powstało po rozpadzie Jugosławii. To właśnie o nazewnictwo toczy się spór między Grecją a Republiką Macedonii. Jej obywatele właśnie zagłosowali w referendum nad zmianą nazwy kraju.

Republika Macedonii Północnej – tak miałaby brzmieć nowa nazwa, która została uzgodniona z Grecją. Ponad dziewięćdziesiąt procent głosujących Macedończyków poparło ten pomysł. Załagodzenie sporu miałoby się przyczynić do poprawy stosunków międzynarodowych oraz utorować drogę do NATO i Unii Europejskiej.

– Jestem tutaj dla moich dzieci. Powinny mieć godne życie w przyjaznym państwie, które będzie częścią Unii Europejskiej i NATO – mówił Gjose Tanevsk, obywatel Macedonii, który głosował w referendum dot. zmiany nazwy.

 – Głos na „tak” jest dobry dla wszystkich. Przede wszystkim dla młodych, ale również dla starszych osób. Młodszym daje możliwość swobodnego poruszania się i wolności. Myślę, że dla nas to właściwe być pod parasolem Unii Europejskiej. To oznacza bezpieczne życie – oceniła głosująca w referendum Olivera Georgijevska.

Macedonia od lat stara się o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. Jednak mimo tak dużego poparcia za zmianą nazwy państwa, najprawdopodobniej do tego nie dojdzie. Frekwencja może okazać się za niska. Pół godziny przed zamknięciem lokali wyborczych wynosiła ona 34 procent. Aby wynik referendum był wiążący, do urn musiałaby pójść co najmniej połowa Macedończyków. Premier wezwał jednak opozycję parlamentarną, by zatwierdzić wolę większości wyborców.

– W przeciwnym wypadku nie będzie innego sposobu i będziemy musieli użyć drugiego demokratycznego instrumentu. To oznacza wcześniejsze wybory parlamentarne – zaznaczył Zoran Zaew, premier Macedonii.

Spór między Macedonią a Grecją trwa już od ćwierć wieku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl