PAP/Radek Pietruszka

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Macedonii Północnej

Bezpieczeństwo i rozwój współpracy gospodarczej to najważniejsze tematy wizyty prezydenta Andrzej Dudy w Macedonii Północnej.

Po pobycie w Czarnogórze prezydent Andrzej Duda udał się do Macedonii Północnej. Obie wizyty są potwierdzeniem, że dla Polski Bałkany Zachodnie są bardzo ważnym regionem. Przed południem odbyło się oficjalne powitanie polskiej pary prezydenckiej.

Następnie prezydenci Andrzej Duda i Stewo Pendarowski odbyli rozmowę w cztery oczy.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1461631756273168394

Kolejnym punktem było spotkanie delegacji obu państw. Tematem dominującym były sprawy związane z bezpieczeństwem.

– Chcę z cała mocą podziękować panu prezydentowi za solidarną postawę wobec nas, wobec Polski w kwestii kryzysu, który ma miejsce dzisiaj na granicy UE, na wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego, w naszej części Europy, a myślę o kryzysie migracyjnym – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Macedonii Północnej zaznaczył, że jego kraj nie akceptuje działań Białorusi, które aranżują kryzys humanitarny.

– Wzywamy też do natychmiastowego wstrzymania wszystkich działań, których celem jest dalsza destabilizacja sytuacji na granicy – dodał Stewo Pendarowski, prezydent Macedonii Północnej.

Prezydenci dyskutowali o zacieśnianiu współpracy międzypaństwowej w wielu wymiarach. Polska po raz kolejny zapewniła o pełnym poparciu dążeń Macedonii Północnej do członkostwa w Unii Europejskiej.

Władze Macedonii Północnej przekonują, że członkostwo w Unii zapewni stabilność i dobrobyt w regionie.


– Polska wykazuje się ogromnym zrozumieniem dla naszego położenia i czyni wysiłki na rzecz pomocy w pokonywaniu przeszkód, przed którymi stoimy –
powiedział Stewo Pendarowski.

Po spotkaniu w pałacu prezydenckim Andrzej Duda i Stewo Pendarowski otworzyli Polsko-Macedońskie Forum Gospodarcze.

W jego trakcie Polska Agencja Inwestycji i Handlu podpisała umowę dotyczącą współpracy z jej macedońskim odpowiednikiem. Potencjał współpracy jest ogromny.

– Od 2015 roku wymiana handlowa wzrosła prawie czterokrotnie. W 2020 roku wzrosła o kolejne 5 proc., pomimo trudnego czasu – podkreślił Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Zagraniczni inwestorzy otrzymują duże wsparcie macedońskich władz. Polska jest gotowa wspierać Macedonię Północną w transformacji energetycznej.

– Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty przydatne w transformacji energetycznej. Zarówno poprzez projekty inwestycyjne, technologiczne, jak również i doradcze – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP spotkał się w Skopje także z premierem Macedonii Północnej oraz przewodniczącym macedońskiego parlamentu.

Szczególnym wyrazem przyjaźni i solidarności Polski z Macedonią Północną było przekazanie 240 tysięcy dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Piotr Krupa, TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl