fot. PAP/Łukasz Gągulski

Gest solidarności z Rwandą  

Ponad 16 tysięcy osób w szpitalach i pół miliona na kwarantannie. Tak kształtuje się sytuacja COVID-owa w Polsce. W walce z koronawirusem polski rząd wsparł Rwandę przekazując bezpłatnie 300 tysięcy dawek szczepionki.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 23 tysiącach nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 403 pacjentów. Szczególnie trudna sytuacja jest na Śląsku, gdzie brakuje łóżek, a osób wymagających hospitalizacji stale przybywa. Poprawie uległa sytuacja między innymi w województwie podlaskim.

Utrzymujemy bufor bezpieczeństwa wolnych miejsc w szpitalach – podkreśliła rzecznik Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Kamila Ausztol.

– W tym momencie w województwie podlaskim zapewnionych jest 1629 łóżek dla pacjentów COVID-owych, wczoraj zajętych było 1191 z nich. Jeśli chodzi o respiratory to zapewniliśmy ponad 130 dla pacjentów COVID-owych i ponad 90 wczoraj było już zajętych – wskazała.

Według resortu zdrowia szczyt IV fali pandemii przyniesie od 4 do 5 tysięcy więcej zakażeń niż obecnie.

Nie przewidujemy wprowadzania restrykcji – zadeklarował wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

– Nie zakładamy kolejnych restrykcji. Chcemy byśmy respektowali te, które obecnie obowiązują, czyli maseczka w komunikacji miejskiej, maseczka w sklepie – mówił polityk.

Inaczej sytuacja kształtuje się w Austrii, gdzie od piątku wprowadzony został przymus szczepień, a od poniedziałku lockdown na terenie całego kraju.

O tym jak uniknąć takich sytuacji, mówił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski.

– Dalej się szczepić. To jest niezwykle ważne i rzecz dotyczy indywidualnych decyzji jak i całego działania systemu zdrowia, i nie tylko zdrowia, aby były to działania profrekwencyjne – wskazał lekarz.

W Polsce 53 proc. osób dorosłych jest w pełni zaszczepionych, a od początku listopada mogą oni przyjąć tzw.  dawkę przypominającą.

– Mamy na dzisiaj w Polsce 1,6 mln osób, które przyjęły dawkę przypominającą. Dlatego rozpoczęliśmy akcje wysłania smsów do osób powyżej 18 roku życia. (…) 15,5 miliona smsów zostanie wysłanych do Polaków, aby zgłosić się do  punktów szczepień, by to szczepienie wykonać – poinformował Waldemar Kraska.

Każda dorosła osoba może przyjąć dawkę przypominającą po upływie sześciu miesięcy od pełnego zaszczepienia.

W Polsce dawek szczepionek nie brakuje. 300 tys. dawek preparatu Astra Zeneca z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafiło do Rwandy.

– To pokazuje, że ta solidarność nie jest tylko solidarnością deklarowaną, ale jest solidarnością realizowaną w praktyce – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk.

Mieszkańcy Rwandy chcą się zaszczepiać –  mówił ambasador tego kraju Anastese Shyaka.

– Niestety nie mieliśmy wystarczającej ilości szczepionek. Taka darowizna umożliwi nam, że będziemy udostępniać szczepionki dla ludzi, którzy bardzo chcą się zaszczepić, ale do tej pory nie mieli takiej możliwości – dodał.

Wcześniej Polska przekazała szczepionki m.in. do Kenii, Gruzji czy Egiptu. Łącznie podarowała albo sprzedała ok. 15 mln dawek szczepionek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl