fot. pixabay.com

We wtorek może zostać przyjęty Narodowy Program Szczepień

Rząd jest na finiszu prac nad Narodowym Programem Szczepień. W poniedziałek dokument był tematem rozmów prezydenta z premierem. Szczepionka nie oznacza zniesienia ograniczeń. Rząd obawia się trzeciej fali. Na razie resort zdrowia rekomenduje przedłużenie obostrzeń do końca ferii.

To ostatni etap konsultacji wokół Narodowego Programu Szczepień. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

– Mam nadzieję, że we wtorek Rada Ministrów w formie uchwały przyjmie Narodowy Program Szczepień – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk.

Program ma pełne poparcie Pałacu Prezydenckiego – wskazał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

– Pan prezydent jest przekonany, że program odniesie sukces – oznajmił Paweł Soloch.

W pracach nad Narodowym Programem Szczepień udział brały nie tylko środowisko medyczne i samorząd lekarski, ale też jednostki samorządu terytorialnego.

– Najważniejszym, strategicznym celem jest zapanowanie nad pandemią w 2021 roku – wyjaśnił minister Michał Dworczyk.

Szczepienia mają rozpocząć się w styczniu. Pierwszą grupą, która będzie mogła się zaszczepić, jest tzw. grupa zero. To pracownicy przychodni i szpitali.

– Jak liczyliśmy nie tylko zawody medyczne, ale też osoby, które w charakterze pomocy administracyjnej czy przy innych czynnościach pracują w szpitalach, przychodniach, to mamy około milion osób do zaszczepienia – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pierwsza transza szczepionek, jakie trafią do Polski, ma liczyć 1,1 miliona, co pozwoli – ze względu na podanie dwóch dawek – na zaszczepienie 550 tys. osób. Realizacja Narodowego Programu Szczepień nie oznacza, że z dnia na dzień znikną wszystkie ograniczenia. Rząd prognozuje, że w lutym i w marcu może nastąpić szczyt zachorowań na grypę. Przestrzega przed trzecią falą zakażeń. Resort zdrowia każdego dnia notuje około 10 tys. nowych przypadków COVID-19.

– Jeżeli trzecia fala nastąpiłaby z tego poziomu, moglibyśmy się spodziewać bardzo dużej eskalacji, bardzo dużego obciążenia systemu opieki zdrowotnej – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dlatego obostrzenia, jakie dzisiaj obowiązują, zostaną prawdopodobnie przedłużone. Ma to zatrzymać Polaków w domach na ferie.

– Będę rekomendował co najmniej przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia – powiedział minister Adam Niedzielski.

Ferie zimowe mają potrwać od 4 do 17 stycznia. Obecnie otwarte są stoki narciarskie. Pozamykane są z kolei restauracje i hotele.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl