fot. PAP/Marcin Obara

Apel o pozbawienie J.T. Grossa Orderu Zasługi RP

Reduta Dobrego Imienia apeluje do prezydenta Polski Andrzeja Dudy o pozbawienie Jana Tomasz Grossa Orderu Zasługi RP. Gross został nim odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1996 r.

Działacze Reduty wskazują na antypolską, propagandową działalność Grossa, który szkaluje Polskę i Polaków, obniża pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz szkodzi dyplomacji. Podkreślają przy tym, że zgodnie z przepisami ustawy o orderach i odznaczeniach można osobę pozbawić orderu, gdy stała się go niegodna.

Order Zasługi RP przyznaje się osobom, które mają wielkie zasługi dla rozwoju współpracy międzynarodowej oraz współpracy łączącej Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami – przypomina Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

– Gross przez swoją kłamliwą publicystykę spowodował zaostrzenie stosunków narodu polskiego z innymi narodami – szczególnie z Żydami i Niemcami. Wszystko można powiedzieć o działalności Grossa, ale nie to, że jest to zasługa dla rozwoju stosunków międzynarodowych i współpracy Polski z innymi narodami i państwami. Dlatego uważamy, że Gross dostał ten order niesłusznie i należy my go odebrać za to, że prowadzi taką działalność już po nadaniu tego orderu. Order w państwie demokratycznym daje się za rzeczywiste zasługi dla tego państwa i dla tego narodu, który te ordery daje rękoma prezydenta. Dlatego Gross powinien być tego orderu pozbawiony – podkreśla Maciej Świrski.

Kilka tygodni temu w artykule, który ukazał się w niemieckim dzienniku „Die Welt” Gross użył kłamliwego stwierdzenia, że Polacy podczas II wojny zabili więcej Żydów niż Niemców.

RIRM

drukuj