fot. PAP/EPA

PE debatował nad Europejską Inicjatywą Obywatelską

Parlament Europejski debatował nad projektem raportu węgierskiego eurodeputowanego György Schöpflina. Dotyczy on Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

W raporcie zostały m.in. wysunięte propozycje likwidacji biurokratycznych ograniczeń oraz wspierania instytucji inicjatywy obywatelskiej.

Głos na forum parlamentu zabrał m.in. europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Ujazdowski, który podkreślił, że wysunięte propozycje trafiają w czuły punkt.

– To jest przede wszystkim pytanie do Komisji Europejskiej, czy będzie gotowa do zredukowania własnej arbitralności? Do ograniczenia własnej arbitralności? To jest istota rzeczy. Uważam, że każda inicjatywa powinna być przedmiotem realnych prac ustawodawczych. Wielkie pytanie do Komisji Europejskiej, czy na ten apel raportu odpowie w postaci nowego projektu nowelizującego rozporządzenie w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej? To będzie prawdziwy test. Raport jest bardzo dobry, ale teraz decyzja należy do KE. Apeluję również o to, by to prawo polityczne było realne, a nie fikcyjne – mówił Kazimierz Ujazdowski.

Europoseł przypomniał również inicjatywę „One of Us”, która pomimo poparcia ogromnej liczby obywateli UE została odrzucona przez Komisję Europejską.

Europejska Inicjatywa Obywatelska to narzędzie wprowadzone przez Traktat z Lizbony, które ma na celu zwiększenie demokracji w Unii Europejskiej.

Pozwala na składanie masowych petycji do Komisji Europejskiej.

RIRM

drukuj