fot. PAP/EPA

Eksperci: Zjednoczona Prawica z szansami na ponad 20 mandatów w wyborach do PE

Eksperci podkreślają, że Zjednoczona Prawica w tegorocznych wyborach do PE ma szasnę na zdobycie ponad 20 mandatów. Wskazują na to także sondaże przedwyborcze.

Politycy partii rządzącej przedstawili kandydatów, którzy powalczą o miejsca w europarlamencie z pierwszego i drugiego miejsca w poszczególnych okręgach.

Na pierwszym miejscu zleźli się między innymi wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz minister edukacji Anna Zalewska. Z drugiego miejsca o głosy będą walczyć wiceminister Jarosław Sellin czy minister Joanna Kopcińska.

Dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji, zauważa, że wygrana w eurowyborach może wpłynąć na wynik kolejnych głosowań. Na jesieni odbędą się wybory krajowe do Sejmu i Senatu.

– Głosuje się na pewne szersze frakcje objęte sojuszami w PE. Polityka krajowa rządzi się innymi prawami. Będą budowane tutaj koalicje i sojusze budowane na potrzeby polityki krajowej, dlatego – logicznie rzecz biorąc – nie ma to żadnego związku, ale psychologicznie może mieć wpływ na preferencje wyborców – podkreśla dr Tomasz Teluk.

W dalszym ciągu nie wiadomo, jak będą wyglądały listy partii opozycyjnych. Do tzw. Koalicji Europejskiej, którą tworzy PO, przystąpiły na razie: SLD, Zieloni i Teraz. Nowoczesna i PSL mają podjąć w tej sprawie decyzje jeszcze w tym tygodniu.

Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. Jeszcze w tym miesiącu powinna oficjalnie ruszyć kampania wyborcza. Wybierzemy 52 przedstawicieli do PE.

RIRM

drukuj