fot. PAP/EPA

Strasburg: debata ws. rozbudowy Nord Stream 2

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się dziś debata nt. wpływu planowanej rozbudowy gazociągu Nord Stream 2 na rynek gazu w Europie.

Krytyczne stanowiska ws. kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2 przedstawia polski rząd, wiele państw Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone. Jego budowę uznają za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Według USA inwestycja ta „pogłębiłaby przedział między Wschodem a Zachodem”. Rurociąg zagroziłby również gospodarczej stabilności Ukrainy.

Polska od początku pojawienia się w ub.r. koncepcji gazociągu Nord Stream 2 jest jej przeciwna. Jego budowa byłaby niekorzystna zarówno ze względu na bezpieczeństwo energetyczne, jak i ekonomiczne naszego kraju.

Projekt Nord Stream 2 łamie europejską zasadę solidarności, na którą często m.in. w sprawie uchodźców powołuje się Unia Europejska – zwraca uwagę europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

Kiedy mówimy o bezpieczeństwie energetycznym musimy pamiętać, że w Polsce bezpieczeństwo energetyczne jest tożsame z bezpieczeństwem narodowym. Projekt unii energetycznej mówi o tym, że powinna przyświecać – jeśli chodzi o energetykę w UE – zasada solidarności. Z całą pewnością inwestycja Nord Stream 2 łamie w sposób niezwykle brutalny europejską zasadę solidarności. Będziemy więc występowali i zabierali w sposób bardzo zdecydowany na tej debacie głos przeciwko tej inwestycji. Ta inwestycja nie tylko uderza w polski rynek energetyczny i w polskie bezpieczeństwo narodowe, ale osłabia bezpieczeństwo energetyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla Jadwiga Wiśniewska.

Gazociąg Nord Stream 2 miałby podwoić ilość gazu wysyłanego bezpośrednio z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.

Rządy wielu państw Unii Europejskiej alarmują, że zwiększyłoby to uzależnienie Europy od rosyjskiego Gazpromu, który dostarcza około jednej trzeciej gazu zużywanego przez UE. Gazprom planuje zakończenie budowy Nord Stream 2 w 2019 r.

RIRM

drukuj