Fot. PAP

Prezes i wiceprezes PGNiG odwołani

Rada Nadzorcza PGNiG odwołała prezes spółki Grażynę Piotrowską-Oliwę i wiceprezesa ds. handlowych Radosława Dudzińskiego. Jako powód podano utratę zaufania, która uniemożliwia dalszą współpracę – brzmi komunikat Zarządu PGNiG po posiedzeniu Rady Nadzorczej.

To efekt podpisanego w kwietniu memorandum dot. budowy II nitki gazociągu Jamał-Europa. Podpisali je w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. O tym dokumencie nie wiedzieli premier Donald Tusk oraz minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

– Pani prezes Grażyna Piotrowska-Oliwa spowodowała, że w polskiej polityce nastąpiło trzęsienie ziemi. Funkcję utracił minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski. Nie potrafił on skutecznie nadzorować majątku państwowego m.in. przez takich ludzi jak pani prezes, która nie potrafiła lub nie chciała – tego dzisiaj jeszcze nie wiemy – poinformować go o tak ważnym zdarzeniu, jakim było podpisanie memorandum przez stronę polską i rosyjską na budowę drugiej nitki gazociągu. Uważam, że to ją całkowicie dyskwalifikuje jako prezesa tej rangi spółki. Oczekuję, że pan minister Karpiński – nowy minister skarbu państwa – powoła kogoś, kto bardziej rozumie branżę i zrozumie, że tak poważna spółka zajmująca się tak poważnym obszarem polskiej gospodarki czyli gazownictwem – musi działać w koordynacji ze strategicznymi interesami naszego państwa – akcentuje poseł Dawid Jackiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji skarbu.

Jak podano w komunikacie spółki, rada nadzorcza powierzyła koordynowanie prac zarządu do czasu powołania nowego prezesa wiceprezesowi ds. zakupów i IT Mirosławowi Szkałubie oraz „podjęła niezwłocznie działania w celu wyłonienia nowych członków Zarządu PGNiG”.

Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa została zwołana na 29 kwietnia 2013 r. w trybie przewidzianym przepisami prawa i statutu spółki – informowało wcześniej Ministerstwo Skarbu.

RIRM 

drukuj