Rząd o wniesieniu do TF Silesia części akcji PGE, PZU i PGNiG

Rząd zajmie się dziś wnioskiem o wyrażenie zgody na wniesienie do TF Silesia części akcji PGNiG, PZU i PGE.

Akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych Silesii z rynkiem ws. finansowania Nowej Kompanii Węglowej.

Każdorazowo zgodę na dysponowanie tymi akcjami przez Towarzystwo będzie wydawać minister skarbu.

Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Grajcarek mówi, że to na krótką metę może pomóc polskiemu górnictwu, ale nie rozwiązuje jego problemów.

Mamy kopalnię Brzeszcze, mamy 10 mln importu węgla, mamy CO2 i podpisaną przez polski rząd dekarbonizację, więc tutaj tych pułapek jest cała masa. A co jest nam do tego potrzebne? Do tego jest nam potrzebny projekt programu rządowego, dotyczącego rozwoju polskiego przemysłu, bo jeżeli nie będzie tego, to nie będzie rozwoju polskiej energetyki, a tym samym nie będzie rozwoju polskiego górnictwa. Chyba, że uznają projektodawcę tego programu, że w znacznej mierze zwiększymy np. import energii elektrycznej, co byłoby niesamowicie groźne zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i rozwoju naszego państwa – podkreślił Kazimierz Grajcarek.

Utworzenie Nowej Kompanii Węglowej i przeniesienie do niej części aktywów dotychczasowej KW zakłada rządowy plan naprawczy dla górnictwa.

Porozumienie rządu ze związkami podpisane na początku roku zakłada że proces tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej zostanie zakończony do 30 września. Związki oceniają, że rząd nie zrealizuje porozumienia. Prowadzą akcje informacyjne i planują protesty.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl