F. Timmermans: 18 czerwca będę rozmawiał o praworządności z premierem M. Morawieckim

18 czerwca przyjadę do Warszawy, by rozmawiać o praworządności w Polsce z premierem Mateuszem Morawieckim – napisał we wtorek na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Wcześniej informację o wizycie Timmermansa przekazało PAP wysokiej rangi źródło dyplomatyczne w Brukseli.

„Wizytę wiceszefa KE Fransa Timmermansa zaplanowano w Polsce na 18 czerwca. Będzie to okazja do kontynuowania dialogu między Polską i Komisją Europejską w sprawie praworządności” – powiedziało PAP to źródło.

W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat reformy wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. Timmermans ma wziąć w niej udział.

Wiceszef KE, który już przebywa w Strasburgu, we wtorek uczestniczył w debacie poświęconej przygotowaniom do czerwcowego szczytu UE w Brukseli. W Strasburgu jest też wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który spotyka się z szefami głównych grup politycznych w europarlamencie. Tematem rozmów jest m.in. kwestia praworządności w Polsce.

Konrad Szymański, pytany przez dziennikarzy, dlaczego nie spotkał się z Timmermansem w Strasburgu, odpowiedział, że mógłby sobie wyobrazić takie spotkanie, ale „spotkanie dla samego spotkania nie miałoby sensu”.

„Tutaj nie ma nowych faktów. Z mojej strony nie ma na dziś nic do dodania. (…) Przewodniczący Timmermans jest dobrze poinformowany, jeśli chodzi o stan spraw w Polsce. (…) Dbamy o to, aby był jedną z pierwszych osób, które są informowane o rozwoju wypadków w Polsce” – zaznaczył.

Pytany o wizytę w Polsce Timmermansa odpowiedział, że jest on zawsze mile widziany w naszym kraju.

„Kiedy wizyta zostanie przygotowana, będzie miała określoną agendę, charakter, treść, to wtedy będziemy o niej informowali” – zaznaczył Szymański.

Timmermans poinformował na Twitterze już po konferencji Szymańskiego w Strasburgu, że wybiera się do Polski 18 czerwca, by rozmawiać o praworządności z premierem Morawieckim.

Dialog w sprawie praworządności Polski z KE trwa od tygodni.

KE w poniedziałek nie chciała oficjalnie potwierdzić, że w ostatni czwartek na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich wystąpiła o wysłuchanie Polski na kolejnym spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich.

„Nie komentujemy wewnętrznych dyskusji” – oświadczył rzecznik KE Margaritis Schinas.

Jednak wcześniej kilka unijnych źródeł dyplomatycznych w Brukseli potwierdziło PAP, że KE wyszła z wnioskiem o takie wysłuchanie. To oznacza, że KE chce zrobić kolejny krok w procedurze art. 7 traktatu.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił w sobotę w radiu RMF FM, że oczekuje od Timmermansa propozycji możliwego działania w sprawie polskich zmian w sądownictwie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl