W WSKSiM odbyła się konferencja o Kościele wobec pluralizmu w życiu społecznym

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyła się dwudniowa konferencja o Kościele wobec pluralizmu w życiu społecznym. W dzisiejszych panelach udział wziął prymas Polski ksiądz arcybiskup Wojciech Polak.

„Kościół wobec pluralizmu w życiu społecznym. Dialog czy konflikt?” – nad takim tematem przez dwa dni dyskutowano w murach WSKSiM w Toruniu. Dzisiaj w obradach uczestniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

– Bądź dla innych, to znaczy bądź człowiekiem dialogu. Przerzucaj mosty nad tym, co rozdziela, co jest pokłócone, staraj się łączyć, a nie dzielić. I pamiętaj, że tylko dialog jest wyrazem miłości, ponieważ nie pomijając różnic może pomóc w poszukiwaniu i dzieleniu się dobrem wspólnym –– mówił w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II prymas Polski.

Pojawia się pytanie, jak podjąć dialog. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi własne sumienie, np. w przypadku ochrony życia poczętego.

– Obie strony muszą być otwarte na rozmowę. Myślę, że przeszkodą, aby wyrażać (…) swoje życie według zasad wiary katolickiej lub zasad etycznych jest to, że skupiamy się na wolności – podkreśliła dr Małgorzata Prusak.

Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. Dlatego celem dyskusji powinno być dobro wspólne – wskazał ks. dr Antoni Jucewicz.

– Na pierwszym miejscu dobro wspólne, dobro Ojczyzny i realne zagrożenia, jakie mogą występować w określonych sytuacjach społecznych i politycznych – powiedział ks. dr Antoni Jucewicz.

Ważne, aby dialog nie był prowadzony kosztem wartości – podkreślił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

– Chęć przypodobania się jednej i drugiej stronie prowadzi do niczego. Jak ktoś siedzi na barykadzie obiema nogami po różnych stronach, to nie zadowoli żadnej strony, a więc tu nie ma mowy o dialogu – akcentował ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Warto jednak podjąć ten trud i nawiązać prawdziwy dialog, który może prowadzić do dobra – mówił ks. prof. Alojzy Drożdż.

– Łukasiński mówił, że nam nie wolno nikogo nienawidzić. (…) Jeżeli taki jest punkt wyjścia, to dialog jest możliwy z każdym. Po prostu ten punkt wyjścia otwiera wszystkie możliwości do ludzkich serc – zaznaczył ks. prof. Alojzy Drożdż.

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Teologów Moralistów we współpracy z Akademią Alfonsjańską w Rzymie, Komitetem Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl