fot. PAP/Adam Warżawa

Wicepremier M. Błaszczak podczas odebrania czołgów i armatohaubic z Korei Południowej: Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny

Tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność – powiedział we wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego odebrania koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. „Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny. Dobrze wyposażone wojsko stanowi najlepszy argument odstraszający agresora” – dodał szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, we wtorek wzięli udział w uroczystym odebraniu koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 w Gdyni [zobacz więcej].

– Bardzo często w sytuacjach, kiedy odbiera się jakąś przesyłkę, mówi się, że długo czekaliśmy na ten dzień. Otóż chcę z wielką satysfakcją podkreślić, iż nie czekaliśmy na ten dzień długo, za co ogromnie dziękuję panu premierowi Mariuszowi Błaszczakowi i naszym koreańskim partnerom – zaznaczył prezydent.

Zakup nowoczesnego uzbrojenia jest wynikiem wzmożonych działań rządu na rzecz wzmocnienia obronności państwa polskiego po agresji Rosji na Ukrainę.

– Nikomu nie trzeba mówić ani tłumaczyć, jak bardzo ważny jest ten proces, jak bardzo istotne jest tempo dostaw, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy stoimy w obliczu wojny toczącej się na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji. Od miesięcy, od 24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wszyscy wyraźnie widzimy jedno – tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie, jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność – podkreślił Andrzej Duda.

Dlatego też niezbędne jest posiadanie nowoczesnego wyposażenia wojskowego. Zakup czołgów K2 i armatohaubic K9 stanowi pierwszy etap poważnej modernizacji Wojska Polskiego. Zdaniem głowy państwa zakup ten nie ma wyłącznie wymiaru praktycznego.

– Jest w tym także olbrzymi wymiar symboliczny – początku współpracy, która – mam nadzieję – będzie przemysłowo i gospodarczo, i w zakresie bezpieczeństwa, owocna w przyszłości i dla Polski, i dla Korei Południowej. Cieszę się, że dzięki rozpoczęciu tego właśnie programu dostaw w przyszłości będziemy wspólnie produkowali czołgi i będziemy wspólnie serwisowali (a być może także produkowali) samoloty – zaznaczył prezydent.

Podziękował przedstawicielom Polskiej Grupy Zbrojeniowej od wielu lat współpracującej z firmami z Korei Południowej. Efektem tej współpracy są polskie armatohaubice Krab, które pokazały swoją skuteczność bojową w trwającej wojnie ukraińsko-rosyjskiej.

– To m.in. ta współpraca zbudowała wiarygodność technologiczną i wiarygodność ekspercką Polskiej Grupy Zbrojeniowej, polskiego przemysłu i dzisiaj umożliwia dynamiczny rozwój współpracy poprzez przyszłe wspólne projekty – wskazał Andrzej Duda.

Po prezydencie głos zabrał minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1600071412013596672

– Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny. Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, ale także wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie w nowoczesną broń. Zarówno czołgi K2, jak i armatohaubice K9 należą do najnowocześniejszej broni. W związku z tym wyposażenie Wojska Polskiego daje naszemu wojsku narzędzia do tego, żeby skutecznie odstraszać agresora – zaznaczył szef MON.

Niektórzy uważali, że plany modernizacji to tylko puste obietnice. Tak jednak nie jest. Zaledwie kilka miesięcy temu, latem tego roku, podpisano umowę ws. zakupu koreańskich czołgów i dział samobieżnych, a już teraz, na początku grudnia, pierwsze z nich pojawiły się w Polsce.

– Udowodniliśmy, że konsekwentnie rozwijamy Wojsko Polskie, że konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, a wszystkim niedowiarkom chciałem powiedzieć, iż chcieć to znaczy móc – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Wskazał, że współpraca polsko-koreańska ma na celu wzmacnianie sił zbrojnych wolnego świata.

– W dzisiejszych czasach, kiedy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą, kiedy Rosja próbuje odbudować swoje imperium, to właśnie silne wojsko, to właśnie dobrze wyposażone wojsko stanowi najlepszy argument odstraszający agresora – mówił minister.

Do Polski dotarło na razie 10 czołgów K2 i 24 armatohaubice K9. Kolejne partie nowoczesnego koreańskiego uzbrojenia trafią do naszego kraju w przyszłym roku. Podpisana z Koreą Południową umowa dotyczy także pakietu logistycznego, szkoleniowego oraz amunicji.

Całość wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl