fot. wikipedia.org

M. Woś: Opinia rzecznik TSUE ws. relokacji to efekt polityki rządów Tuska i Kopacz

Opinia rzecznik generalnej TSUE dotycząca relokacji to efekt polityki rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz w sprawie islamskich migrantów – ocenił w czwartek minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś. Wystawienie wtedy państw V4 dało zagranicy narzędzie uderzania w Polskę – napisał na Twitterze.

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE Eleanor Sharpston oświadczyła w czwartek, że Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE, odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji.

To oświadczenie skomentował na Twitterze minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

W opinii rzecznik generalnej TSUE w sprawie relokacji naruszono prawo UE. To efekt polityki rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz w sprawie islamskich migrantów. Wystawienie wtedy państw V4 (Grupy Wyszehradzkiej – PAP) dało zagranicy narzędzie uderzania w Polskę. Bezpieczeństwo to kompetencja krajów członkowskich” – napisał Michał Woś.

Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji.

Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE.

PAP/TV Trwam News

drukuj