fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Min. M. Woś: Poczucie bezpieczeństwa Polaków jest na najwyższym poziomie. To zasługa reform wymiaru sprawiedliwości, ale również w innych obszarach

Jakie było poczucie bezpieczeństwa? Otóż za rządów PO oscylowało w granicach 50-60 proc. Natomiast my mamy 89 proc. Tylu Polaków deklaruje, że czuje się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa jest na najwyższym, historycznym poziomie i to zasługa oczywiście reform wymiaru sprawiedliwości , reformy prokuratury, sprawnie działających instytucji państwa, ale też reform w każdym innym obszarze państwa – mówił we wtorkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam minister ds. humanitarnych Michał Woś.

Michał Woś był gościem „Rozmów niedokończonych” wraz z socjolog dr Agnieszką Muzyk, wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską oraz wiceminister obrony narodowej Wojciechem Skurkiewiczem. Uczestnicy programu analizowali, jak wygląda poziom życia w Polsce w wielu różnych aspektach.

Dr Agnieszka Muzyk zanalizowała kwestię bezpieczeństwa socjalnego w Polsce. Podkreśliła, że obecny rząd wprowadził w Polsce politykę godnościową.

– Trudno mówić o poziomie życia, nie mówiąc o takim fundamencie – o relacji do społeczeństwa. Ta relacja do społeczeństwa to jest prowadzenie polityki godnościowej, którą rozumiemy w taki sposób, że te wszystkie świadczenia socjalne, które zostały wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, mają na celu – w moim przekonaniu, ale myślę, że i w przekonaniu Polaków – przede wszystkim wzmocnienie, umocnienie godności człowieka, godności człowieka w tych podstawowych potrzebach. Gdy mówimy o polityce socjalnej, o polityce społecznej, to właśnie rząd PiS o to się zatroszczył i o to troszczył się będzie, czemu wyraz daje w kampanii wyborczej – wskazała socjolog.

Waldemar Kraska omówił zagadnienie bezpieczeństwa zdrowotnego Polski. Wskazał, że ratownictwo medyczne to pierwszy element tego bezpieczeństwa.

– Jeżeli wiemy, że ta pomoc nadejdzie jak najszybciej. Będą to dobrze wyposażeni ratownicy, dobrze wyszkoleni, to wiemy, że nasze szanse na przeżycie są zdecydowanie większe. My program pierwszej pomocy bardzo mocno wspieramy. (…) Pierwszym elementem, który udało się wprowadzić, jest wymiana 200 karetek w Polsce na nowe. Przeznaczyliśmy jako rząd Prawa i Sprawiedliwości 80 mln na ten cel. (…) Także staramy się, żeby załoga, która obsługuje ten ambulans, była jak najlepiej wykształcona. Mamy świetnych ratowników medycznych. Pracujemy także nad tym, by ich uposażenia były coraz większe – akcentował wiceminister zdrowia.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz poruszył kwestię bezpieczeństwa militarnego Polski. Jak zaznaczył, rząd podejmuje działania mające na celu wymianę starego sprzętu, ale również angażuje środki finansowe w rodzimy przemysł zbrojeniowy.

– Zdajemy sobie sprawę, że w polskim wojsku jest jeszcze wciąż sporo sprzętu tzw. postsowieckiego, postradzieckiego. Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję, że definitywnie kończymy z tym sprzętem i wchodzimy w realizację programów bardzo kosztownych, jak np. program „Harpia”, czyli zakup samolotów wielozadaniowych piątej generacji, chociażby program „Wisła”, zakup baterii rakiet Patriot. To jest uzbrojenie, które w sposób wymierny podnosi bezpieczeństwo Polski i Polaków. Również bardzo mocno angażujemy środki finansowe w rodzimym przemyśle zbrojeniowym. Jeżeli średnio rocznie w latach minionych wydawaliśmy czy lokowaliśmy zamówienia w polskim przemyśle zbrojeniowym wartości 3,5 mld zł, to rok 2019 jest rokiem przełomowym, bo to jest kwota 6,8 mld zł – podkreślił wiceminister.

Michał Woś nawiązał do tematyki bezpieczeństwa w kontekście działań wymiaru sprawiedliwości.

– Poziom życia Polaków wiąże się z bezpieczeństwem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. To jest to, co realizuje rząd Zjednoczonej Prawicy. Wymiar sprawiedliwości to szczególny obszar, obszar bezpieczeństwa wewnętrznego, tj. zapewnienie sprawnego sądownictwa, zapewnienie polityki karnej, zapewnienie całego systemu więziennictwa. Niewątpliwie te ostatnie lata pokazały, że w tych obszarach – mimo niedokończonej cały czas reformy sądownictwa – te częściowe reformy wymiaru sprawiedliwości, daleko idące m.in. w postępowaniu dyscyplinarnym, w Kodeksie karnym czy cywilnym, już dały owoc, bo postępowania przyspieszyły. (…) Postępowania w sądach pracy czy postępowania karne w sądach rejonowych, sądach okręgowych – te postępowania przyspieszyły – zwrócił uwagę minister.

Obecny rząd usprawnił działanie prokuratury, dzięki czemu rośnie ilość postępowań. Istnieje konkretny, wymierny wskaźnik, na podstawie którego można sprawdzić, czy prokuratura działa – wskazał Michał Woś.

Otóż za rządów PO zabezpieczano w formie zabezpieczeń od przestępców ok. 100 mln złotych. Teraz, po czterech latach, po reformie prokuratury, którą wprowadziliśmy wspólnie z ministrem Ziobro, okazuje się, że tylko w tym roku – jeszcze nie mamy końca roku, mamy październik – zabezpieczyliśmy 3,3 mld złotych, mniej więcej tyle, ile 4,5 mln polskich dzieci otrzymało z wyprawki „300 plus”. (…) Jakie było poczucie bezpieczeństwa? Otóż za rządów PO oscylowało w granicach 50-60 proc. Natomiast my mamy 89 proc. Tylu Polaków deklaruje, że czuje się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa jest na najwyższym, historycznym poziomie i to zasługa oczywiście reform wymiaru sprawiedliwości, reformy prokuratury, sprawnie działających instytucji państwa, ale też reform w każdym innym obszarze państwa – zaznaczył.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl