fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas rozpoczął wizytę w Warszawie

Od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą rozpoczął w środę po południu swoją dwudniową wizytę w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. W środę szef niemieckiego MSZ spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Wizyta Maasa jest związana m.in. z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w których szef niemieckiego resortu dyplomacji weźmie udział.

Po spotkaniu z prezydentem w środę odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, zakończone konferencją prasową.

W czwartek 1 sierpnia, ministrowie Jacek Czaputowicz i Heiko Maas złożą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z polską i niemiecką młodzieżą. Szefowie MSZ Polski i Niemiec złożą także kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.

„Myślę, że to ważna wizyta; osobiście Heiko Maas przykłada dużą wagę do kwestii historycznych, które obciążają nasze stosunki, do tych trudnych momentów naszej historii” – podkreślił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami minister Czaputowicz.

Jacek Czaputowicz był pytany przez dziennikarzy, czy w trakcie rozmowy może pojawić się temat reparacji wojennych.

„Rozmowa będzie dotyczyła relacji dwustronnych, (…) kwestii mniejszości, odpowiedzialności za II wojnę światową. Natomiast nie jest to (reparacje wojenne – PAP) bezpośrednim przedmiotem dyskusji między Ministerstwami Spraw Zagranicznych. Jak wiemy raport w tej sprawie jest przygotowywany w Sejmie – czekamy na zaprezentowanie tego raportu przez komisję sejmową” – dodał szef MSZ.

Jacek Czaputowicz zapewnił, że podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Maasem odniosą się do „znaczenia historii” w relacjach polsko-niemieckich.

PAP/RIRM

drukuj