Rzeszów: Na placu Wolności stanął pomnik marszałka Piłsudskiego

Pomnik przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance stanął w środę na placu Wolności w Rzeszowie. Nie jest jeszcze znany termin odsłonięcia monumentu.

Rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki poinformował PAP, że całkowity koszt pomnika wraz z jego zaprojektowaniem, odlaniem i ustawieniem wyniósł około 900 tys. zł.

Ważący dwie tony pomnik został odlany z brązu. Przedstawia postać marszałka siedzącą na jego ukochanej klaczy Kasztance. Marszałek w prawej ręce trzyma buławę, symbol władzy wojskowej. Twarz ma zwróconą w swoją lewą stronę. Pomnik ma osiem metrów wysokości, z czego 4,8 metra wynosi rzeźba marszałka na Kasztance.

Monument stanął w środę w centrum miasta, na placu Wolności, w bezpośrednim sąsiedztwie alei Józefa Piłsudskiego. Ustawieniu pomnika przyglądali się licznie zgromadzeni mieszkańcy, którzy na zakończenie nagrodzili prace brawami.

Inicjatorem monumentu był społeczny komitet budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, który zebrał w zbiórce publicznej około 300 tys. zł na ten cel, miasto zaś przekazało 600 tys. zł, a marszałek województwa – 200 tys. zł

W cokole monumentu wmurowano urnę z ziemią z Zułowa – rodzinnej miejscowości marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie, oraz kapsułę czasu z listem dla potomnych.

„Kończyła ona pewien cykl prac nad pomnikiem: od wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik w roku 2005 do chwili obecnej. Ten sam kamień węgielny został umieszczony także w cokole pomnika. W ten symboliczny sposób zamknęliśmy koło, w którym mieścić się będą wszystkie problemy z budową z lat 2005-2019” – poinformował komitet budowy pomnika na stronie internetowej.

W liście znajdującym się w kapsule czasu zawarto przesłanie do potomnych, aby troszczyli się o Polskę jako wspólnotę wraz z jej tradycjami, bohaterami, by pamiętali o opiece Bożej nad Polską. W kapsule są też listy z podpisami mieszkańców Rzeszowa.

„Ziemia z Zułowa to symbol tej wspólnoty losów Polaków oraz symbol pamięci o marszałku Józefie Piłsudskim” – informuje komitet.

Monument miał stanąć na rzeszowskim placu Wolności w ubiegłym roku, a jego odsłonięcie planowano na 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W realizacji przedsięwzięcia przeszkodziło m.in. zamieszanie z lokalizacją monumentu. Chodziło o wycinkę dużej części roślinności, czemu sprzeciwiali się mieszkańcy. Uzyskano jednak kompromis, dzięki któremu spora część drzew na placu została zachowana.

Ponadto społeczny komitet budowy pomnika wówczas nie uzbierał pełnej kwoty, którą planował wydać na pomnik.

Chłodnicki wyjawił, że nie jest jeszcze znany nowy termin odsłonięcia pomnika.

PAP/RIRM

drukuj