fot. twitter.com

Rzeszów: Odsłonięto upamiętnienie cichociemnego – mjr. Wacława Kopisto

Obelisk i tablicę poświęconą cichociemnemu mjr. Wacławowi Kopisto odsłonięto w środę w Rzeszowie. Upamiętnienie stanęło przed siedzibą miejscowego oddziału TVP.

„Mjr Kopisto był postacią nietuzinkową; żołnierz, cichociemny, wieloletni więzień sowieckich łagrów, a przede wszystkim wielki patriota. Postać ze wszech miar zasługująca na pamięć” – powiedział PAP dyrektor rzeszowskiego oddziału TVP Józef Matusz i dodał, że „obelisk i tablica będą na co dzień o tym przypominać”.

Inicjatorami upamiętnienia były rzeszowski oddział TVP oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Dyrektor rzeszowskiego IPN dr Dariusz Iwaneczko uczestniczył w środowej uroczystości.

Mjr Kopisto urodził w 1911 roku na Wołyniu. Był absolwentem Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Potem ukończył Akademię Handlu Zagranicznego we Lwowie.

Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku. Internowany przez Węgrów, przedostał się do Francji i brał udział w kampanii 1940 roku.

Następnie, w Wielkiej Brytanii przeszedł gruntowne przeszkolenie, by we wrześniu 1942 roku – jako skoczek cichociemny – podjąć walkę w okupowanym kraju. Czynił to w szeregach Armii Krajowej, uczestnicząc w działaniach „Wachlarza”.

W styczniu 1943 roku brał udział w odbiciu kilkudziesięciu żołnierzy AK uwięzionych w niemieckim więzieniu w Pińsku. Od lutego 1943 roku był szefem Kedywu w Łucku.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej w kwietniu 1944 roku został aresztowany i po sześciu miesiącach skazany przez trybunał wojenny w Kijowie na karę śmierci. Wyrok ten został zamieniony w styczniu 1945 roku na 10 lat więzienia w najcięższych łagrach Kołymy i Korni. Do Polski wrócił w roku 1955.

Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Kawaler Orderu Virtuti Militari, Polonia Restituta i dwukrotnie Krzyża Walecznych oraz odznaczeń brytyjskich. Zmarł w Rzeszowie 21 lutego 1993 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl