fot. episkopat.pl

Kuria rzeszowska: Do sakramentu mogą przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności

Do sakramentu bierzmowania w Kościele katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone – napisał w oświadczeniu kanclerz kurii diecezji rzeszowskiej, ks. Piotr Steczkowski.

Ks. Piotr Steczkowski zaznaczył, że za przygotowanie do sakramentu w parafiach odpowiadają proboszczowie.

W związku z licznymi pytaniami i informacjami w mediach na temat przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej, gdzie proboszcz od trzech osób wymagał podpisania oświadczenia o niepopieraniu tzw. strajku kobiet oraz postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami wiary katolickiej, kuria diecezjalna w Rzeszowie wydała we wtorek oświadczenie.

Podkreślono w nim, że „do sakramentu bierzmowania w Kościele katolickim mogą i powinny przystępować tyle osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone”.

Wskazano, że „za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie”.

„Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem” – napisano w oświadczeniu.

Wyjaśniono, że proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, „w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne”.

„Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie” – ocenił kanclerz kurii diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Piotr Steczkowski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl