fot. PAP/Rafał Guz

Rzeszów: 12. edycja konkursu IPN „Namaluj historię dziadków”

Oddział IPN w Rzeszowie ogłosił konkurs historyczno-plastyczny „Namaluj historię dziadków” dla uczniów szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjów z Podkarpacia. Prace powinny dotyczyć wydarzeń z historii Polski z lat 1939-89.

„To już 12. edycja konkursu” – powiedziała w środę PAP Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Zauważyła, że „jego celem jest rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą przez bezpośredni kontakt z jej świadkami”.

„Prace nadesłane na konkurs powinny dotyczyć wydarzeń z historii Polski w latach 1939-89 i powstać w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby żyjącej w tamtych czasach” – zaznaczyła Gajda-Bator.

Mają prezentować zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były te osoby. Mogą to być także inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli.

„Chcemy tworzyć przekaz międzypokoleniowy pomiędzy autorem pracy a osobą starszą, świadkiem historii. Autorzy prac historię poznają nie tylko ze szkolnego podręcznika, ale także dzięki relacji osoby dorosłej” – dodała.

Konkurs „Namaluj historię dziadków” skierowany jest do trzech kategorii wiekowych.

W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczy praca plastyczna. Z kolei uczniowie klas od czwartej do szóstej do pracy plastycznej dołączają opis prezentowanego wydarzenia.

Natomiast uczniowie siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej oraz trzeciej klasy gimnazjum powinni być autorami liczącego 10-20 klatek komiksu.

„Muszą również napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii” – przypomniała Katarzyna Gajda-Bator.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim po kilkaset osób rocznie. W ostatnich latach w każdej edycji brało udział ponad 700 uczniów z przeszło 50 szkół. Na jego finał przybyli uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami, bohaterami prac.

„W trakcie wręczania nagród finalistom można było zaobserwować więź międzypokoleniową, łączącą te rodziny. Takie konkursy dają młodemu pokoleniu możliwość poznania historii rodzinnych oraz nawiązywania głębszych relacji ze swoimi bliskimi” – dodała Gajda-Bator.

W tym roku wręczenie nagród zaplanowano na 6 czerwca. Najlepsze prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w miejscowym oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl