fot. twitter.com/USAmbPoland

Ambasador USA przypomniała o 274. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego

Dziś obchodzimy 274. rocznicę urodzin polskiego i amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego – napisała w środę na Twitterze Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Goeorgette Mosbacher.

Ambasador USA w Polsce przypomniała o roli, jaką generał Kazimierz Pułaski odegrał w historii amerykańskiego narodu.

„W wielu stanach USA można znaleźć miejsca i pomniki upamiętniające Pułaskiego, a w 2009 roku otrzymał on pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA” – napisała na Twitterze Goeorgette Mosbacher.

W Stanach Zjednoczonych tradycyjnie upamiętnia się rocznicę śmierci Pułaskiego 11 października. W ubiegłym roku ogłoszony przez Donalda Trumpa Dzień Pamięci o Generale Kazimierzu Pułaskim przypadł w 238. rocznicę śmierci generała. Prezydent USA zachęcił wówczas Amerykanów, by z tej okazji upamiętnili wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju USA.

Trump w swojej proklamacji wspomniał generała Pułaskiego jako polskiego imigranta, którego heroiczny wkład w wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomógł ukształtować historię USA. Pułaski znany jest jako ojciec amerykańskiej kawalerii. Prezydent podkreślił, że generał jest doceniany na arenie międzynarodowej za walkę o niepodległość i wolność zarówno w Polsce, jak i w USA.

„Obecnie, ponad 200 lat od śmierci generała, ponad 9,5 mln Amerykanów ma polskie pochodzenie. Oni przypominają nam, że historia Polski, tak jak historia Ameryki, jest historią ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie zostali złamani i nigdy nie zapomnieli, kim są” – powiedział w październiku Donald Trump.

Tradycja proklamowania co roku 11 października Dniem Pamięci o Generale Pułaskim została rozpoczęta w 1929 roku. Kazimierz Pułaski znajduje się w gronie zaledwie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych, które otrzymały honorowe obywatelstwo USA.

PAP/RIRM

drukuj