fot. twitter.com/JuditVarga_EU

Węgierski minister sprawiedliwości zapowiada projekt ustawy ws. gigantów technologicznych

Węgierskie Ministerstwo Sprawiedliwości złoży wiosną projekt ustawy regulującej działalność na Węgrzech wielkich koncernów technologicznych – poinformowała we wtorek na Facebooku minister sprawiedliwości, Judit Varga.

Judit Varga podkreśliła, że władzom zależy tylko na tym, by wielkie firmy technologiczne działały zgodnie z prawem, w sposób przejrzysty i umożliwiający kontrolę.

Minister powiedziała, że Węgry nadal współpracują w przygotowaniu przepisów unijnych, które mają podobne cele, ale ostatnie wydarzenia pokazały, że „dla dobra ludzi musimy podjąć szybsze działania”, gdyż obecnie „można kogokolwiek arbitralnie wykluczyć z przestrzeni online bez oficjalnej, przejrzystej i uczciwej procedury i bez możliwości odwołania”.

„Świadome karanie w przestrzeni cyfrowej z pobudek ideologicznych lub biznesowych nie może odbywać się na Węgrzech bez konsekwencji. Wolność rzadko jest dawana w prezencie. Teraz musimy wywalczyć wolność cyfrową!” – oznajmiła.

Judit Varga zarzuciła wcześniej mediom społecznościowym, że naruszają „podstawowe demokratyczne normy prawne”, ograniczając dostęp do profilów ze względów politycznych.

Podkreśliła, że chodzi jej o tzw. shadowban, gdy „media społecznościowe potajemnie ograniczają w celach politycznych widoczność profili użytkowników”. Według węgierskiej minister, „także Facebook ogranicza chrześcijańskie, konserwatywne i prawicowe opinie w taki sposób, że zmniejsza ich dostępność”.

Facebook jest serwisem, z którego intensywnie korzystają takie postaci węgierskiej polityki, jak premier Viktor Orban, minister Varga czy szef dyplomacji Peter Szijjarto. Profil Orbana obserwuje ponad milion osób, a profil Szijjarto ponad 200 tysięcy.

PAP

drukuj