fot. PAP/EPA

CBOS: 53 proc. Polaków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców

53 proc. Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, 43 proc. uważa, że nasz kraj powinien udzielić im schronienia, a 4 proc. nie ma zdania na ten temat – wynika z najnowszego badania CBOS.

W listopadzie stosunek do przyjmowania w Polsce uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi był nieco bardziej pozytywny niż w październiku. Nadal jednak ponad połowa badanych (53 proc., spadek o 1 punkt proc.) sprzeciwia się ich przyjmowaniu, a w mniejszości pozostają ci, którzy uważają, że nasz kraj powinien udzielić im schronienia (43 proc., wzrost o 3 pkt. proc.).

Przeważająca część zwolenników przyjmowania w Polsce uchodźców (38 proc.) jest zdania, że powinniśmy ich przyjmować tylko do czasu, kiedy będą mogli wrócić do kraju pochodzenia, a jedynie co dwudziesty (5 proc.) twierdzi, że powinniśmy im pozwolić na osiedlanie się w Polsce.

W listopadzie pogorszył się, w porównaniu z październikiem, stosunek Polaków do przyjmowania uchodźców z terenów Ukrainy objętych konfliktem. Obecnie akceptację udzielenia im schronienia wyraża 56 proc. badanych (o 3 punkty procentowe mniej niż w październiku), natomiast 40 proc. jest temu przeciwnych (wzrost o 6 punktów).

Jednak – jak informuje CBOS – nastawienie do przyjmowania przez nasz kraj uchodźców z objętej konfliktem wschodniej Ukrainy jest nadal zdecydowanie bardziej przychylne niż do przyjmowania bliskowschodnich i afrykańskich przybyszów.

Badanie przeprowadzono w dniach 4–13 listopada br. na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/RIRM

 

drukuj