fot. FB/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej

Gdańsk: „Artyści na barykadach”- koncert z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert „Artyści na barykadach”. Wydarzenie będzie hołdem dla artystów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, takich jak m.in. Mieczysław Fogg, Hanna Brzezińska, Mira Zimińska.

Koncert rozpocznie się o godz. 17.00 w muzealnej sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego. Poprowadzi go Michał Fogg, prawnuk znanego stołecznego piosenkarza Mieczysława Fogga i opiekun jego spuścizny.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną prywatne zdjęcia artysty wzbogacone opowieściami przekazywanymi w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżowano utwory artystów okresu międzywojennego, którzy poprzez swoją twórczość podtrzymywali na duchu powstańców i mieszkańców stolicy podczas największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie, jakim było Powstanie Warszawskie” – wyjaśniła w komunikacie prasowym rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Hanna Mik-Samól.

Na scenie wystąpią: Piotr Lempa, Katarzyna Nowosad, Łukasz Wroński, Kamil Pękala, Jacek Szponarski, Kwartet Opera w składzie: Michał Rożek, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc, Barbara Misiewicz oraz gościnnie Michał Krężlewski.

Koncert będzie również transmitowany w mediach społecznościowych Muzeum.

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, na mocy decyzji dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, rozpoczął się w stolicy Polski zryw niepodległościowy. Jego militarnym celem było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Do walki przystąpiło około 40-50 tys. osób. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowana na kilka dni, trwała ponad dwa miesiące – do 2 października.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy – ok. 500 tys. – wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl