74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchodzimy dziś 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw niepodległościowy w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy.

Celem Powstania Warszawskiego, było wyzwolenie polskiej stolicy. Działania rozpoczęły się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, zwanej godziną „W”. Powstańcy zaatakowali wtedy równocześnie niemieckie obiekty w całej Warszawie.

Historyk prof. Wojciech Polak wskazuje, że Powstanie Warszawskie było nieuniknione.

– Polska młodzież, często pokolenie lat 20., mówiono Kolumbowie, dwudziestoparoletni ludzie, którzy walczyli w podziemiu o wolną Polskę, byli wychowani w swoistym kulcie niepodległości. Dla nich ta niepodległość była czym wspaniałym, cudownym, czymś odzyskanym po długiej niewoli. Było dla nich nie do przyjęcia to, że II wojna światowa może się skończyć, a Polska z jednej niewoli niemieckiej, wpadnie w drugą niewolę sowiecko-bolszewicką. Stąd wystąpienie zbrojne, tak jak Powstanie Warszawskie było nie do uniknięcia – mówi prof. Wojciech Polak.

W Powstaniu Warszawskim zginęło ponad 200 tysięcy osób, zarówno żołnierzy jak i cywilów. W Warszawie odbędą się dziś centralne uroczystości w hołdzie powstańcom.

Prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przy tablicy upamiętniającej 70 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli oraz na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej

O godzinie „W” najwyższy przedstawiciel państwa Polskiego odda hołd powstańcom na cmentarzu na Powązkach.

RIRM

drukuj