fot. PAP

Gdańsk: obchody 44. rocznicy wydarzeń grudnia ‘70

W Gdańsku odbyły się obchody 44. rocznicy wydarzeń grudnia 1970 r. Zgromadzeni uczcili pamięć ofiar m.in. uczestnictwem we Mszy św. oraz Apelem Poległych.

Obchody rozpoczęły się w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie odprawiona była Eucharystia w intencji 44 robotników wybrzeża, którzy zginęli w 1970 r. Jesteśmy zobowiązani do tej Mszy św. – mówi ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii.

– Rzecz częściowo działa się tutaj – na terenie parafii św. Brygidy. To będzie Msza św. o charakterze żałobnym za ofiary grudnia ’70. Trzeba przede wszystkim podkreślić, że ofiara tych robotników utorowała drogę do sierpnia 1980 roku, a w przyszłości do zwycięstwa i wolnej Polski. Trudno po prostu zapomnieć o tak ważnej rocznicy – bardzo smutnej, ale ważnej – zaznacza kapłan.  

Po Mszy św. wierni przemaszerowali pod pomnik Poległych Stoczniowców, przed którym wzięli udział w Apelu Poległych. Następnie odmówiona została modlitwa, po której nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Na zakończenie wierni spotkali się w sali Akwen.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj