Gdańsk: Droga Krzyżowa szlakiem śmierci „Żołnierzy Wyklętych”

Droga Krzyżowa w intencji Żołnierzy Wyklętych przeszła dziś ulicami Gdańska. Wierni o godz. 17.00 wyruszyli sprzed bramy Aresztu Śledczego przy ul. Kurkowej. Trasa wiodła przez ostatnią drogę skazanych na karę śmierci żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Rozważania Drogi Krzyżowej przygotowano w oparciu o słowa Żołnierzy Wyklętych wypowiedziane podczas procesów na salach sądowych – mówi Anna Kołakowska, prezes okręgu pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

– Trzeba nie tylko przypominać postawy Żołnierzy Wyklętych, ale także trzeba je promować, stawiać za wzór młodemu pokoleniu. Jest również drugi aspekt tej sprawy – nie brakuje w Polsce środowisk, które opluwają pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Środowiska lewicowe nieustannie prowadzą nagonkę, szkalują ich pamięć, więc z całą pewnością musimy przypominać i upowszechniać tę wiedzę o Żołnierzach Wyklętych, stawiać ich za wzór, walczyć o zachowanie pamięci o nich – zaznacza Anna Kołakowska.

Modlitwa zakończyła się u stóp Krzyża na Górze Gradowej.

1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, 1951 roku, strzałem w tył głowy zabito Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolności i Niezawisłość.

RIRM

drukuj