Będzie inspekcja nuklearnego poligonu w Korei Płn.?

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo zapowiada inspekcję nuklearnego poligonu Korei Północnej. Kim Dzong Un jest gotów wpuścić międzynarodowych inspektorów do ośrodków nuklearnych i rakietowych. Tymczasem Rosjanie potwierdzają, że zaprosili przywódcę reżimu do złożenia wizyty w Rosji.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un jest gotów wpuścić międzynarodowych inspektorów do północnokoreańskich ośrodków nuklearnych i rakietowych – poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który wczoraj odbył ekspresową wizytę w Pjongjangu.

Inspektorzy mają odwiedzić ośrodek do testowania silników rakietowych i poligon nuklearny, „kiedy tylko” obie strony uzgodnią kwestie logistyczne.

Decyzje władz Korei Płn. o wpuszczeniu międzynarodowej komisji trzeba traktować z umiarkowanym optymizmem. Jest to w pewnym sensie wymuszona decyzja. Być może kierownictwo Korei Płn. podjęło decyzje o pewnych programach gospodarczych, które wymagają pewnego otwarcia na świat zewnętrzny – mówi dr Zbigniew Cesarz, politolog.

Północnokoreańska telewizja w sposób stonowany przekazała fakt wizyty amerykańskiego dyplomaty.

Razem z sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo, Kim Dzon Un rozmawiał na temat pozytywnych postępów w sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Przywódca wyjaśnił propozycje dotyczące kwestii denuklearyzacji i spraw budzących obawy obu stron. Oboje wymienili konstruktywne opinie. Rozmawiali też o kolejnym szczycie USAKorea Północna – głosi północnokoreańska telewizja.

Reżimowe media informują, że Kim Dzong Un oświadczył po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo, że wierzy, iż prędzej czy później opracowany zostanie „dobry program” drugiego szczytu z prezydentem Donaldem Trumpem.

Negocjacje na temat likwidacji arsenału nuklearnego Korei Płn. rozpoczęły się po 12 czerwca, gdy w Singapurze odbył się historyczny szczyt Trump-Kim. Ale jak przeprowadzić denuklearyzację? – zastanawia się dr Marceli Burdelski.

Amerykanie chcą, by była pełna i nieodwracalna. Komunistyczny reżim chce ją robić krok po kroku, i aby Stany Zjednoczone też podjęły takie same kroki.

Przywódca północnokoreański mówi o denuklearyzacji krok po kroku. Na razie mamy podwójne zamrożenie, czyli nie ma prób jądrowych i rakietowych. Korea Płn. wysadziła tunele na poligonie atomowym, zamknęła ośrodek satelitarny. Następnym krokiem byłoby zamkniecie i zburzenie reaktora atomowego w Yongbyon, także ośrodek testowania rakiet batalistycznych ICBM miałby być zamknięty – dodaje dr Marceli Burdelski.

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Un został zaproszony do złożenia wizyty w Rosji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl