Białoruś: W Grodnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Kościuszkę

W grodzieńskiej katedrze konsul generalny RP i przedstawiciel władz obwodu grodzieńskiego odsłonili w piątek tablicę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce w 200. rocznicę śmierci. Poświęcenia tablicy dokonał ks. biskup Aleksander Kaszkiewicz.

„Upamiętniamy w ten sposób 200. rocznicę śmierci generała, która minęła 15 października” – powiedział PAP konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek, który był inicjatorem upamiętnienia Tadeusza Kościuszki.

Tablicę z napisem „Tadeuszowi Kościuszce – wdzięczni potomkowie” w języku polskim, białoruskim i angielskim wmurowano naprzeciwko wiszącej w kościele katedralnym św. Franciszka Ksawerego od 100 lat innej tablicy pamiątkowej poświęconej przywódcy powstania z 1794 r.

„Te dwie tablice wiszące naprzeciwko siebie symbolizują pewną ciągłość pomimo wszystkich turbulencji historycznych. Pierwszą tablicę powiesili w 1917 r. grodzieńscy Polacy. Był to trudny czas, miasto znajdowało się wówczas pod niemiecką okupacją. Minęło kolejne sto lat, wiele się zmieniło, ale naczelnik pozostał” – dodał Książek.

W odsłonięciu tablicy, które poprzedziła Msza św., wzięli udział przedstawiciel władz obwodowych Alaksandr Wiersocki i ksiądz biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, który dokonał poświęcenia tablicy. W kościele obecni byli m.in. mieszkający w Grodnie Polacy.

W przemówieniu podczas uroczystości konsul Książek podkreślał, że Kościuszko to postać, którą dzisiaj uznaje za swojego bohatera wiele narodów – polski, białoruski, litewski, amerykański, francuski, szwajcarski.

„W każdym z tych narodów zostawił cząstkę siebie” – mówił dyplomata.

„Chciałbym, żeby te idee, którymi żył Kościuszko, były kontynuowane w naszej ojczyźnie” – mówił Wiersocki, cytowany przez portal Belsat.eu.

Autorem projektu tablicy był profesor Jarosław Perszko z Białegostoku.

Tadeusz Kościuszko urodził się w Mereczowszczyźnie, w dzisiejszym obwodzie brzeskim. Dzisiaj znajduje się tam poświęcone mu muzeum.

Jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych; w 1794 r. stanął na czele powstania przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej walczył także w wojnie o niepodległość USA.

W 1796 r. został zmuszony do emigracji przez władze carskie. Koniec życia spędził na emigracji w szwajcarskiej Solurze.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl