PAP/Marcin Gadomski

Premier M. Morawiecki: To, co odziedziczyliśmy po rządach Platformy Obywatelskiej, jeśli chodzi o armię, to były zgliszcza

To, co odziedziczyliśmy po rządach Platformy Obywatelskiej, jeśli chodzi o polską armię, to były prawdziwie zgliszcza. Obecnie Polska może być dużo spokojniejsza – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wskazywał, że to ważne, by oprzeć nasze bezpieczeństwo na odbudowywaniu polskiej armii i realnych sojuszach.

 

Szef rządu odwiedził w sobotę przed południem Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej im. płk. Kazimierza Pruszkowskiego w Wejherowie (woj. pomorskie). [czytaj więcej]

https://twitter.com/PremierRP/status/1687886739296202752

Premier RP zaznaczył, że sprawy bezpieczeństwa i obronności to „śmiertelnie poważne sprawy”.

„To, co odziedziczyliśmy po rządach PO, jeśli chodzi o polską armię, polskie wojska, to były prawdziwie zgliszcza” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, zlikwidowano wówczas ponad 600 jednostek operacyjnych w wojsku.

„Tylko tutaj, w szeroko rozumianym pasie nadmorskim: Świnoujście, Mrzeżyno, Świdwin, Darłowo, Koszalin, Nowy Dwór Wejherowski czy Puck albo Gdynia – to tylko niektóre z tych jednostek organizacyjnych, które były zlikwidowane” – wymieniał premier RP.

„Dzisiaj mamy do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami. Wojna na Ukrainie rodzi oczywiste zagrożenia. Także Grupa Wagnera na Białorusi też tworzy zagrożenia, ale przed tymi zagrożeniami obroni Polskę dobry rząd” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

„Zły rząd nie obroniłby Polski przed chaosem, który chce Grupa Wagnera spowodować przez swoje prowokacje, które już się zaczęły, przez te, których się także spodziewamy” – dodał.

Szef rządu zapowiedział, że w sobotę na stronach KPRM zostaną opublikowane „mapki hańby” pokazujące zlikwidowane za czasów rządów PO jednostki.

„To są mapki, których nie zobaczycie państwo w TVN. Także zachęcam wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć odrobinę prawdy, do zerknięcia na strony internetowe, na których pokażemy tylko te główne jednostki wojskowe, które były likwidowane” – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier przekonywał, że „to niezwykle ważne, aby poznać prawdę, aby dociec do tego, dlaczego tak się stało, że w czasach rządów Tuska likwidowana była de facto polska armia”.

„Zobaczcie sobie państwo na stan wyjściowy i później to, co mówił ówczesny minister obrony narodowej (Bogdan) Klich właśnie o tym, że: <<tak, likwidujemy jednostki, jedna za drugą, likwidujemy jednostki, bo takie jest polecenie (Donalda) Tuska>>” – powiedział.

„Dzisiaj Polska może być dużo spokojniejsza i to w trudnych czasach, czasach, w których toczy się wojna za naszą wschodnią granicą. (…) Spokój rodzi się z siły, siła oznacza spokój” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier mówił również m.in. o tym, że w ostatnich latach powiodła się naprawa finansów publicznych, co – jak wskazywał – wystarczy przeanalizować na podstawie podstawowych parametrów finansowych.

„Zachęcam do tego każdego” – zaznaczył szef rządu.

„Nie zobaczycie tego w TVN-ie, nie zobaczycie tego na portalach internetowych, które próbują siać propagandę, zasłonę dymną, rozsiewać mgłę, po to tylko, aby przykryć prawdziwy obraz Wojska Polskiego i finansów publicznych w czasach PO” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

„Uświadomiłem sobie niedawno, patrząc na tę haniebną doktrynę wojskową z czasów (Donalda) Tuska – która zakładała linię obrony Polski na linii Wisły – że mielibyśmy do czynienia wtedy z odwrotną sytuacją niż ta, która była w czasie Powstania Warszawskiego. Wtedy prawobrzeżna Warszawa patrzyła ze łzami w oczach na krwawiącą lewobrzeżną Warszawę. Na Warszawę, która walczyła i która była mordowana przez Niemców. Teraz mielibyśmy odwrócony obraz tamtej sytuacji, gdyby doktryna Tuska zadziałała. Armia rosyjska, która dochodzi do prawego brzegu Wisły i lewobrzeżna Warszawa patrzy na umierającą prawobrzeżną Warszawę” – stwierdził.

Szef rządu poinformował, że w Batalionie Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie odebrał meldunki dowództwa.

„Wiem, że zwiększany jest stan etatowy do ok. 500, powiększane są stany liczbowe polskiej armii. Zachęcamy wszystkich chłopców i dziewczęta, mężczyzn i kobiety, którzy czują, że to może być ich powołanie, do wstępowania w szeregi polskiej armii” – wskazał.

Jak mówił premier, to „niezwykle ważne, aby oprzeć nasze bezpieczeństwo, naszą obronność na odbudowywaniu się polskiej armii, na potężnym fundamencie finansowym, opartym o naprawę finansów publicznych, o naprawę budżetu państwa polskiego, ale także oprzeć o realne sojusze”.

„Zamiast oprzeć swoje sojusze na Stanach Zjednoczonych – chociażby na budowie tarczy antyrakietowej, która czyniła nasz system obronny zintegrowanym z systemem NATO-wskim – to PO wolała oprzeć się na swoim mglistym wyobrażeniu o tym, że (Władimir) Putin zawsze będzie dążył do pokoju. Że trzeba współpracować z Rosją taką, jaka ona jest. Że warto oprzeć się o tych, którzy wtedy mieli swoje interesy pomiędzy sobą bardzo mocno splecione. I tak Tusk wtedy oparł się na (Angeli) Merkel i w tym tandemie Merkel-Putin, niestety Europa widziała pierwszą pożogę wojny w 2014 roku” – dodał i zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość dostrzegało ryzyko płynące ze strony Rosji od roku 2015.

https://twitter.com/PremierRP/status/1687788356128673792

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl