fot. twitter.com/PremierRP

Bruksela: premier Morawiecki spotkał się z szefem i wiceszefem KE

Przed południem, po niespełna dwóch godzinach zakończyło się w Brukseli spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem oraz wiceszef KE Fransem Timmermansem, w trakcie którego szef polskiego rządu przekazał „białą księgę” dotyczącą reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Spotkanie premiera Morawieckiego z Jean-Claudem Junckerem jest już drugim spotkaniem dotyczącym reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce i prowadzonej przez KE procedury naruszenia praworządności. Z kolei z Fransem Timmermansem premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas wizyty wiceszefa KE w Warszawie.

Powstanie „białej księgi” zapowiedział premier podczas spotkania z korespondentami zagranicznymi w Warszawie, a pod koniec lutego zapewnił, że zostanie ona zaprezentowana przed spotkaniem z Jean-Claudem Junckerem.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 r. w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez władze w Warszawie reformy wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 r. KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7.1 Traktatu o UE, gdyż – jej zdaniem – w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj